×

Fotoradarów nigdy dość, przynajmniej według wiceministra. Powstanie aż 358 nowych!

Kierowcy nie będą zadowoleni z tej informacji. Prawie we wszystkich województwach pojawią się nowe fotoradary, a ich celem – oficjalnie – jest zwiększenie bezpieczeństwa.

Większa ilość fotoradarów

17 stycznia miała miejsce konferencja prasowa dotycząca bezpieczeństwa na drogach. Ogłoszono na niej przetarg na nowe urządzenia, które mają kontrolować prędkość. Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, w trakcie konferencji prasowej zapowiedział modernizację kwestii bezpieczeństwa na drogach:

Wzmocnimy bezpieczeństwo na kolejnych odcinkach polskich dróg poprzez instalację 26 fotoradarów- powiedział Rafał Weber, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 26 fotoradarów w nowych lokalizacjach to element komponentu większego przedsięwzięcia. Pozostałe komponenty, to instalacja w późniejszym terminie. Od roku 2021 kamer na skrzyżowaniach świetlnych, na przejazdach kolejowych oraz wymiana tych fotoradarów które w tej chwili pracują i są wyeksploatowane.

W aż 13 województwach pojawią się nowe fotoradary. Poniżej można zobaczyć ich dokładną lokalizację: 

Wiceminister zapowiedział także, że nie tylko zostaną dodane nowe urządzenia, ale także zmodernizowane poprzednie modele. Łącznie zaplanowano zakup 358 urządzeń. Zmiana następuje także w miejscu ich stawiania. Wcześniej pojawiały się tylko na drogach krajowych. Teraz zostaną postawione także na drogach wojewódzkich i powiatowych. 

„Najmniejsza ilość fotoradarów w Europie”

Jak podkreśla prof. Marcin Ślęzak, Dyrektor Instytutu Transportu Drogowego w Polsce jest niewiele fotoradarów:

Polska jest krajem gdzie nasycenie fotoradarami jest jedno z najmniejszych w Europie. Szacujemy, że jeden fotoradar przypada na obszar około 1 tys km kw. W Belgii, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech na tym samym obszarze znajduje się od 20 do 33 urządzeń. W związku z tym daleko nam jeszcze do tych krajów które rzeczywiście stawiają na kwestię nadzoru nad ruchem drogowym.

Kierowcy masowo przekraczają dozwoloną prędkość i często doprowadzają do wypadków. Policjanci podkreślają, że to właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków. Jak powiedziała Komisarz Joanna Skrent, wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku:

Od wielu lat główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Prędkość również niedostosowana do warunków jazdy, chociażby w zimie, kiedy mamy lokalne oblodzenia.

Czy jednak nowe fotoradary ograniczą potrzebę wciśnięcia gazu „do dechy”?

Źródła: bezpiecznapodroz.org, tvn24bis.pl, www.rmf24.pl, polskatimes.pl, www.radiomaryja.pl
Fotografie: Wikipedia (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować