×

Wybierasz się na wakacje? Nawet z ważnym paszportem możesz nie przekroczyć granicy

Przed samym wyjazdem na wakacje, czasem okazuje się, że nie mamy ważnego paszportu. To może skutecznie pokrzyżować nasze plany, jeżeli wybieramy się poza Strefę Schengen. Żeby wyjechać za granicę musimy mieć ze sobą ważny paszport, jednak może się okazać, że nigdzie nie pojedziemy mimo posiadania ważnych dokumentów.

Ważny paszport jest konieczny do wyjazdu

Mazowiecki Urząd Województw opublikował ostatnio niepokojące dane. Okazuje się, że wielu Polaków zapomina o sprawdzeniu daty ważności paszportu i w efekcie z granicy muszą wrócić do domu. W ciągu roku nie pamiętamy, żeby sprawdzić do kiedy nasze dokumenty są ważne. Przypominamy sobie o tym przed samymi wakacjami.

Wniosków jest więcej niż kiedykolwiek

W efekcie, mazowiecki urząd przyjął w tym roku rekordową liczbę wniosków paszportowych. O sytuacji opowiedziała dyrektorka Wydziału Spraw Obywatelskich, Kamila Jeziorska-Chojecka:

Jest bardzo dużo wniosków. Dziennie trafia do nas po kilka osób, które wracają prosto z lotniska. Nie mogli lecieć, bo nie mieli ważnych paszportów

Liczba wniosku już przebiła zeszłoroczną, a mamy dopiero czerwiec. Urzędnicy spodziewają się, że do końca roku, liczba osób wyrabiających paszport wzrośnie dwukrotnie:

Ponad 142 tys. wniosków na koniec maja. Takiego wyniku jeszcze nigdy nie było. W tym roku przekroczymy w ciągu jednego roku prawie 300 tysięcy

Ważny paszport nie gwarantuje udanego wyjazdu

Niestety dla niektórych, ważny paszport, wcale nie gwarantuje, że uda się nam przejść kontrolę graniczną. Okazuje się, że możemy wrócić z lotniska z kwitkiem, mimo że data ważności dokumentu jeszcze nie minęła. Wszystko przez to, że aby przekroczyć granicę, nasz dokument musi być ważny jeszcze przez przynajmniej 6 miesięcy. Niestety, nie każdy ma tego świadomość.

Jeżeli potrzebujecie wyrobić nowy paszport, powinniście udać się do właściwego urzędu paszportowego. Wyrobienie dokumentu zwykle trwa około dwóch tygodni, ale wojewoda ma na to aż 30 dni. Jeśli składacie wniosek paszportowy na wakacjach, oczywiście musicie przygotować się na dłuższy czas oczekiwania. Dlatego warto nie odkładać wizyty w urzędzie na ostatnią chwilę.

Sprawdźcie swoje dokumenty i nie narażajcie się na nieprzyjemną niespodziankę.

Może Cię zainteresować

zamknij