×

Zmiany w ważności certyfikatów covidowych. Będą ważne znacznie krócej

Czekają nas zmiany w terminie ważności unijnych certyfikatów covidowych (UCC). Przypomnijmy, że te dotychczas były ważne przez kolejne 12 miesięcy od dnia przyjęcia drugiej dawki szczepienia (po ukończeniu podstawowego schematu szczepienia) przeciw COVID-19. Wkrótce ważność certyfikatu COVID zostanie znacznie skrócona, o czym poinformowało już Ministerstwo Zdrowia.

Ważność certyfikatu COVID zostanie skrócona

Na podstawie stanowiska Rady Medycznej przygotowano nowe wytyczne dotyczące ważności unijnych certyfikatów covidowych (UCC), które będą obowiązywać od przyszłego miesiąca.

Od lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, zostanie skrócona do 270 dni [red. wcześniej było to 365 dni] – to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń – poinformowano w poniedziałek 3 stycznia

ważność certyfikatu covid
ec.europa.eu

Zmiany będą obejmować również skrócenie ważności certyfikatów dla dawki przypominającej, która jest podawana w celu utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu, a także dawki dodatkowej, która jest przyznawała po 28 dniach pacjentom z upośledzoną odpornością.

Od 1 lutego 2022 roku ważność certyfikatów zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową/przypominającą. Przypomnijmy, że wcześniej dawka przypominająca przedłużała ważność certyfikatu na czas nieokreślony, a to dlatego, że nie było badań ani wystarczających informacji odnośnie długości trwania ochrony, jaką zapewnia.

Do nowych ustaleń zostaną dostosowane m.in. aplikacje mobilne, którymi najczęściej posługują się podróżni, aby potwierdzić przyjęcie szczepionki.

Unijny certyfikat covidowy. Osoba zaszczepiona może otrzymać certyfikat w punkcie szczepień

Unijne certyfikaty covidowe zostały wprowadzone po to, aby ułatwić swobodne przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej. W obrębie państw członkowskich UE funkcjonują od 1 lipca 2021 roku. Ważny paszport pozwala na uniknięcie kwarantanny po przyjeździe do danego kraju czy zwalnia z konieczności przeprowadzenia testu – wszystko zależy od wewnętrznych regulacji poszczególnych państw.

Uzyskany po przyjęciu szczepionek certyfikat można pobrać po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub udać się do placówki POZ/właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku.

ważność certyfikatu covid
Pixabay

Jeszcze w tym tygodniu zapadnie decyzja odnośnie zaostrzenia restrykcji

Głos w sprawie wprowadzenia obostrzeń w wywiadzie dla RMF FM zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski. Więcej na ten temat TUTAJ.

Źródła: www.pap.pl
Fotografie: ec.europa.eu (miniatura wpisu), ec.europa.eu

Może Cię zainteresować