×

Fatalne warunki na drogach! Ogłoszono II stopień zagrożenia i zamknięto niektóre szkoły

Warunki pogodowe na Podkarpaciu zaskoczyły wszystkich. Zima zaatakowała z niezwykłą siłą w mieszkańców i pogoda mocno utrudnia codzienne życie.

warunki pogodowe na Podkarpaciu
Facebook

Ostrzeżenia dla całego województwa

Wczoraj dla całego województwa podkarpackiego (za wyjątkiem trzech powiatów znajdujących się na północy regionu) ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia meteorologicznego. Oznacza on m.in.:

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze warunki, treść ostrzeżenia jest bardzo adekwatna. Po dzisiejszych opadach oraz stanie dróg w regionie, ogłoszono II stopień zagrożenia. Obowiązuje on do piątku do godziny 9:00.

warunki pogodowe na Podkarpaciu
Facebook

Warunki pogodowe na Podkarpaciu

Poranne warunki pogodowe nie zachwyciły mieszkańców województwa podkarpackiego. Obecna sytuacja na drogach to koszmar dla kierowców. Poprzedniego wieczoru nad tym regionem spadły liczne opady deszczu. Temperatura utrzymuje się na minusie, co spowodowało wystąpienie obfitej gołoledzi. Niestety wiele osób miało z tego powodu ogromne problemy i niektórzy wylądowali w pobliskich rowach.

Mieszkańcy także donoszą o licznych utrudnieniach na drogach, a straż pożarna stale interweniuje oraz pomagała kierowcom. Nawet ograniczenie prędkości niewiele daje, bo pojazdy samoczynnie zsuwają się z drogi:

W kilku szkołach odwołano z powodu pogody zajęcia, ponieważ uczniowie oraz nauczyciele mieli ogromne problemy z dotarciem do placówek.

W Bieszczadach jest zagrożenie lawinowe

Pogoda jest bardzo niesprzyjająca jeśli chodzi o wyprawy w Bieszczady. Przez liczne opady oraz utrzymujący się śnieg. TOPR ostrzega przed wszelkimi wyprawami na szlaki oraz zaleca o odpowiedni dobór sprzętu na taką wyprawę. Najważniejszy obok ciepłego ubioru jest telefon z aplikacją „Ratunek”. Umożliwia ona automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich. Ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jarosław Makutynowicz wskazał regiony, które są najbardziej zagrożone:

Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

Czyżby zima postanowiła dać znać o sobie i przypomnieć jak bardzo potrafi być uciążliwa?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.pogodynka.pl, www.facebook.com, dobrapogoda24.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij