×

Wariant Delta Plus atakuje! Coraz więcej zakażonych tą mutacją koronawirusa

Wariant Delta Plus atakuje w Polsce! Pierwszy przypadek zakażenia tą mutacją odnotowano w naszym kraju we wrześniu, teraz zakażonych jest już ponad 100 osób. Lekarze są mocno zaniepokojeni, zwłaszcza, że teraz wirus potrzebuje 1-2 minut, aby przejść z człowieka na człowieka.

Wariant Delta Plus atakuje!

Wczoraj wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że liczba zakażeń wzrosła o ponad 90 proc. w stosunku do ubiegłego tygodnia. Rządzący co prawda wykluczają kolejny lockdown, ale nie wykluczają, że tak dynamiczny przyrost zakażeń może spowodować wprowadzenie kolejnych restrykcji.

Jak poinformował minister Adam Niedzielski, w tej chwili wariant Delta odpowiada za 99 procent przypadków zakażeń w Polsce. Ale zaczęto także odnotowywać zakażenia wariantem Delta Plus. Pierwszy taki przypadek pojawił się we wrześniu, natomiast w tej chwili jest już 120 osób zakażonych tym wariantem.

Nowa mutacja jest o 15 proc. bardziej zaraźliwa!

Jeśli wstępne dowody zostaną potwierdzone, AY.4.2 może być najbardziej zakaźnym szczepem koronawirusa od początku pandemii

– mówił niedawno Francois Balloux, dyrektor University College London Genetics Institute.

Wariant Delta Plus atakuje
Twitter

Według serwisu medonet.pl, nową odmianę nazwaną Delta Plus po raz pierwszy zidentyfikowano w Indiach. Delta Plus wykazuje cechy dwóch najgorszych z dotychczasowych wariantów – indyjskiego i południowoafrykańskiego.

Delta Light na Białorusi

O tym, że koronawirus ciągle mutuje i będzie mutował, wiemy już od dawna. Świat dopiero stopniowo oswaja się z wariantem Delta, tymczasem wciąż pojawiają się informacje o jego nowych mutacjach. U naszych wschodnich sąsiadów odkryto typ Delta Light. I tak, jak klasyczny wariant Delta, jest on znacznie bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze szczepy.

Wariant Delta Plus atakuje
Twitter

Problem polega na tym, że ciężko o oficjalne, wiarygodne dane na temat sytuacji epidemicznej na Białorusi. O pojawieniu się Delty Light poinformował w tamtejszej telewizji lekarz sanitarny Białorusi Alaksandr Tarasienka.

Koronawirus krąży w tak zwanym wariancie Delta, ale od września zaczęliśmy odnotowywać przypadki takiego wariantu jak Delta Light. Póki co żadnych różnic nie obserwujemy, przypadki są bardzo podobne

– stwierdził lekarz.

Wcześniej mówiliśmy, że koronawirus potrzebuje ponad 15 minut, by przejść z człowieka na człowieka. Obecnie potrzebuje dosłownie minuty, dwóch

– dodał.

Wiceminister zdrowia twierdzi, że w kraju najczęściej chorują ludzie w wieku od 30. do 49. roku życia, ale nieco inaczej jest w Mińsku – stolicy kraju, gdzie chorują przede wszystkim osoby z grupy 18-29 lat. W dodatku jedynie 20 proc. Białorusinów jest w pełni zaszczepionych. Mimo to niedawno tamtejszy resort zdrowia zrezygnował z nakazu noszenia maseczek i przestrzegania dystansu społecznego. Wszystko za sprawą Aleksandra Łukaszenki, który skrytykował decyzje MZ i stwierdził, że noszenie maseczek powinno być dobrowolne.

Wariant Delta Plus atakuje
Twitter

Kto by pomyślał, że Łukaszenka okaże się takim orędownikiem wolności i swobód obywatelskich.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij