×

Trwa walka o życie Polaka w śpiączce. Desperacki apel świata nauki i mediów

Trwa walka o życie Polaka w śpiączce, przebywającego w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii. Tym razem głos w tej kontrowersyjnej sprawie zabrali przedstawiciele świata polityki i mediów. „Jeśli istnieje choćby najmniejsza szansa obrony życia, należy ją wykorzystać” – piszą.

Trwa walka o życie Polaka w śpiączce

Jeszcze niedawno pan Sławomir R. był zdrowym mężczyzną w sile wieku. W listopadzie 2020 roku doszło do tragedii – serce mężczyzny przestało pracować na co najmniej 45 minut. Rozległy zawał doprowadził do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

Brytyjski szpital w Plymouth, w którym przebywa pan Sławomir, wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej jego życie. Ta decyzja podjęta przez sąd to wyrok: oznacza straszliwą śmierć z głodu i pragnienia na oczach bliskich.

Ale żona i dzieci mężczyzny uważają, że nie chciałby on być podtrzymywany przy życiu w stanie, w jakim jest obecnie. Innego zdania jest zarówno matka, jak i dwie siostry pana Sławomira. Zdaniem kobiet nie tak pragnie zakończyć swój żywot, bo był praktykującym katolikiem i zawsze opowiadał się za prawem do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Przypomnijmy: mężczyznę po raz czwarty odłączono od aparatury podtrzymującej zdrowie i życie. Pomijając spór rodziny, takie działanie szpitala to gehenna dla cierpiącego człowieka. Mężczyzna jest świadomy i reaguje na otoczenie, czego dowodem może być poniższe nagranie.

W sprawie interweniowało polskie MSZ i prezydent Duda. Batalia trwa.

Apel świata nauki i mediów

To spór nie tylko o decyzję sądu i szpitala, ale i godność, szacunek i to, gdzie przebiega granica decydowania o ludzkim życiu i śmierci. O tej delikatnej i kontrowersyjnej historii usłyszała cała Polska. Teraz głos zabrali przedstawiciele świata nauki i mediów, którzy wstawili się za umierającym rodakiem.

Jak informuje TVP Info, pod apelem podpisali się: Bronisław Wildstein, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof.dr hab. Andrzej Przyłębski, prof. Andrzej Nowak, prof. Ryszard Legutko, prof. Zbigniew Stawrowski, dr Krystyna Nowak-Wolna, prof. Sławomir Cenckiewicz, Szymon Małecki, Rafał Ziemkiewicz, Antoni Libera, Krzysztof Skowroński, Marzena Nykiel, Maciej Świrski i Magdalena Ogórek.

My, niżej podpisani przedstawiciele środowisk twórczych, naukowych i mediów w Polsce zwracamy się z gorącym apelem o przekazanie do naszego kraju rodaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii po uszkodzeniu mózgu. Jest on świadomy i reaguje na otoczenie

– czytamy w pierwszych słowach apelu.

Dalej pada ważna deklaracja:

Sąd brytyjski i przedstawiciele służby zdrowia uznały, że nie warto pozostawić go przy życiu. My w Polsce będziemy próbowali go ratować

– piszą.

Władze polskie zwróciły się już do władz brytyjskich z apelem o przekazanie rodaka do naszego kraju. Wszystkie koszty bierze na siebie polskie państwo. Niestety, spotkało się ono z odmową. Nie usiłujemy kwestionować prawomocności decyzji władz brytyjskich. Wychodzimy jednak z założenia, że jeśli istnieje choćby najmniejsza szansa obrony życia, należy ją wykorzystać. Dlatego zwracamy się do władz brytyjskich, aby nam to umożliwiły. Dla ich państwa nie niesie to żadnego obciążenia

– przekonują przedstawiciele nauki i mediów.

Ale czy ten apel może coś zmienić…?

Fotografie: Twiter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować