×

W jednym z polskich szpitali nie wykonuje się już aborcji. Działacze pro-life nie kryją radości

Według działaczy pro-life to w wyniku ich działań w Gliwicach przestano wykonywać aborcje. Organizowali liczne pikiety pod szpitalem. Ostatecznie placówka oficjalnie potwierdziła, że zabieg przerywania ciąży nie jest u nich wykonywany.

W Gliwicach przestano wykonywać aborcje

W Polsce obecnie działa kompromis aborcyjny, który zabrania wykonywania aborcji na życzenie, jednakże zezwala jej wykonanie tylko w konkretnych przypadkach. Ustawa o której mowa, głosi, że można dokonać zabiegu przerwania ciąży, jeśli prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Na przestrzeni 3 lat pod gliwicką palcówką odbyło się 40 pikiet i demonstracji obrońców życia. Działacze nie kryją swojego zadowolenia i skomentowali oficjalny komunikat szpitala:

Na ponowne pismo z 19 września 2019 r. do Zarządu Szpitala w sprawie dokonywanych aborcji dostaliśmy odpowiedź, że od początku 2018 roku do chwili obecnej nie wykonano w placówce ani jednej aborcji i dodano, że podjęto wszelkie działania, aby te świadczenia nie były realizowane na terenie Szpitala

Inicjatorzy demonstracji mają też nadzieję, że już nie będą musieli pikietować przy tym szpitalu.

Kontrowersyjna fundacja

Stowarzyszenie pro-life działa w Polsce od roku 2005, a 11 lat temu uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Jej założycielem jest Mariusz Dzierżawski. Fundacja jest organizatorem antyaborcyjnej wystawy Wybierz życie.

W 2011 roku zebrała ponad 600 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Ich głównym działaniem jest organizowanie pikiet z brutalnymi zdjęciami wykonanymi po zabiegach przerywania ciąży i ukazujące ludzkie płody.

Niejednokrotnie podważano etyczność tych działań oraz pochodzenie zdjęć. Newsweek Polska w ubiegłym roku wspominał o tym, że obrazy pochodzą z lat 50. i wtedy dokonywano aborcji sposobami mechanicznymi. Obecnie wykonuje się je z pomocą środków farmakologicznych.

Temat aborcji w Polsce wciąż pozostaje aktualny i budzi wiele emocji. Obecna partia rządząca PiS jasno wyraziła się o swoim stanowisku związanym z aborcją

Źródła: telewizjarepublika.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Facebook.com, Stopaborcji.com, Pixabay.com

Może Cię zainteresować