×

Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym podpisana. Wkrótce 12 tys. na dziecko!

Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy! Już od stycznia 2022 roku rodzice będą mogli otrzymać 12 tys. na dziecko. Pieniądze będą wypłacane w równych ratach przez rok lub dwa. Kto je otrzyma i jakie warunki trzeba spełnić?

Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

500 plus – sztandarowy program PiS – okazał się niewystarczający. Co prawda niektórzy Polacy chętniej głosowali na PiS, ale mniej chętnie decydowali się na powiększenie rodziny. Dowodów nie trzeba daleko szukać. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w lipcu 2020 roku urodziło się o 4 000 dzieci mniej, niż rok wcześniej.

Politycy partii rządzącej zaczęli się więc zastanawiać, co dalej. Nowe obietnice przedstawiono w ramach Polskiego Ładu. Premier Morawiecki zapowiedział dodatkowe wsparcie dla rodzin w pierwszych 3 latach po narodzinach dziecka. Chodzi o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który ma działać obok 500 plus. Nowy pomysł Zjednoczonej Prawicy już za kilka tygodni wejdzie w życie. Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą!

Do kogo trafią pieniądze?

Podpis prezydenta oznacza, że już od 1 stycznia 2022 roku rodzice otrzymają od państwa 12 tys. złotych na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. RKO ma pomóc rodzicom w sytuacji, gdy matka wraca do pracy po 12 miesiącach urlopu macierzyńskiego.

Wsparcie będzie nieopodatkowane i niezależne od dochodów rodziny. Pieniądze będą wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.

Z informacji rządowych wynika, że ze wsparcia wkrótce będzie mogło skorzystać ok. 600 tys. dzieci.

Prezentując Polski Ład, obiecaliśmy Polakom, że dopłacimy do opieki nad najmłodszymi dziećmi, że pomożemy im w godzeniu pracy z życiem rodzinnym. I dotrzymujemy słowa

– podkreśliła kilka tygodni temu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Za obsługę procesu przyjmowania wniosków, a także przyznawania i wypłaty świadczenia odpowiadać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czy tym razem politykom uda się skutecznie zachęcić Polaków do powiększania rodzin, a matki, by wracały do pracy po urlopie macierzyńskim? Może się okazać, że w związku z RKO żłobki znów wywindują ceny.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij