×

Upały nadciągają do Europy. Termometry mają wskazać nawet 45 stopni!

Meteorolodzy ostrzegają – upały nadciągają do Europy! Termometry mogą wskazać od 40 do nawet 45 stopni Celsjusza. Gdzie ma być tak gorąco?

Upały nadciągają do Europy

Dobra wiadomość dla tych osób, które wybierają się na wakacje za granicę. Do poszczególnych rejonów Europy znów ma zawitać fala upałów. Jednakże służby już ostrzegają, że mogą być one szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz życia.

Jak informuje Severe Weather Europe, najcieplej ma być na przełomie lipca i sierpnia. Upały szczególnie mają doskwierać na Bałkanach i w państwach basenu Morza Śródziemnego. Tam termometry mogą wskazać od 40 do 45 stopni Celsjusza. Na takie ekstremalne temperatury należy się także przygotować m.in. w Grecji, Bułgarii, na wschodzie Włoch, a także w Macedonii Północnej, Serbii, Albanii oraz Czarnogórze.

Niestety tak wysoka temperatura spowoduje, że susza w niektórych regionach jeszcze bardziej się pogłębi. To grozi wybuchem ogromnych pożarów.

Trochę niższe temperatury mogą zostać zanotowane także w Wielkiej Brytanii i Irlandii – około 30 stopni Celsjusza. Cieplejsze od 2 do 4 stopni od normy podawanej na koniec lipca są natomiast wody Oceanu Atlantyckiego wokół Wysp i Irlandii.

Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura w sierpniu ma być powyżej normy z ostatnich 30 lat:

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie. Na północnym wschodzie możliwa suma opadów poniżej normy.

Jak to będzie wyglądać w Polsce? Synoptycy przekazali, że najcieplej będzie w Poznaniu – temperatura wyniesie od 18,4 do 19,6 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie w Zakopanem, gdzie termometry wskażą od 14,9 do 15,9 stopni Celsjusza. Jak podkreślają meteorolodzy:

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Jak chronić się przed upałem?

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że w pomieszczeniach (o ile to możliwe) najlepiej utrzymać temperaturę poniżej 32 °C w ciągu dnia i poniżej 24 °C w ciągu nocy. Najlepiej także zasłonić okna, szczególnie te od strony słonecznej. Dopiero wieczorem odsunąć żaluzje, gdy temperatura spadnie. Natomiast w pomieszczeniach klimatyzowanych drzwi i okna powinny być zamknięte.

W ciągu dnia należy pić dużo wody – zaleca się picie 2-3 litrów płynów z czego głównie powinna to być woda wysoko zmineralizowana. Zdecydowanie należy unikać alkoholu (który może powodować obniżenie ciśnienia i w efekcie omdlenia) oraz nadmiaru cukru i kofeiny.

W takie dni należy przede wszystkim pamiętać o osobach starszych – ich organizmy najgorzej reagują na upały. Natomiast dzieci nie powinny zbyt długo przebywać na dworze.

Pamiętajcie także, aby Wasze zwierzaki miały zawsze zapewniony swobodny dostęp do świeżej i chłodnej wody i przebywały w możliwie chłodnych pomieszczeniach. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawić zwierzaka zamkniętego w samochodzie – temperatura rośnie w nim błyskawicznie, a dla pupila może się to okazać zabójcze.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować