×

Śmiercionośny grzyb rozprzestrzenia się w zaskakującym tempie. Nie wolno go nawet dotknąć

Wczoraj wspominaliśmy o tzw. palcu diabła, czyli o okratku australijskim, a dziś piszemy o grzybie, który wygląda bardzo zachęcająco, ale jest szalenie niebezpieczny. Trujący koral ognisty (Poison fire coral), bo o nim mowa, rozprzestrzenia się w zastraszająco szybkim tempie. Do tej pory występował jedynie w Japonii, Korei Południowej, Chinach, Tajlandii i Papui Nowej Gwinei. Badacze jednak zarejestrowali, że pojawił się nagle w Australii.

Naukowcy twierdzą, że jeden z najbardziej śmiercionośnych grzybów na świecie pojawił w Australii

Poison fire coral zaczął się rozprzestrzeniać i na to zwrócili uwagę badacze. Nigdy wcześniej nie był widziany w Australii… aż do teraz. Eksperci są pewni, co do tego, że grzyb zacznie pojawiać się także w innych miejscach. Czy jest się czego obawiać? Zdecydowanie tak.

Trujący koral ognisty

Trujący koral ognisty może doprowadzić do śmierci

Naukowcy z James Cook University (JCU) stwierdzili, że nawet dotykanie grzyba może doprowadzić do bolesnego zapalenia skóry. Dr Barrett w wywiadzie dla BBC powiedział, że wspomniany grzyb jest jednym z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Jego zdaniem trujący koral ognisty może doprowadzić do zmniejszenia mózgu, nieodwracalnego uszkodzenia organów, co prowadzi do śmierci.

W Japonii i Korei Południowej miały miejsce wypadki, gdy kilka osób wypiło wywar z tego grzyba, nie mając świadomości, że jest to Poison fire coral. Pomyliły go z innym grzybem, co niestety w bezpośredni sposób doprowadziło do ich śmierci. Dlatego też za każdym razem, gdy widzisz nieznanego Ci grzyba, zachowaj szczególną ostrożność!

śmiercionośny grzyb

Dlaczego zabija?

Jest uważany za jeden z najbardziej śmiercionośnych gatunków grzybów na świecie. Między innymi dlatego, że jest to jedyny znany grzyb wyposażony w toksyczne związki, które mogą być wchłaniane bezpośrednio przez naszą skórę. Der Barrett prosi o rozwagę i apeluje, aby zwracać szczególną uwagę na grzyby, które nie są nam znane.

Nie jesteśmy pewni, jak grzyby przedostały do Australii, jednak uważamy, że odpowiada za to po prostu naturalne zjawisko. Grzyby rozpraszają się przez maleńkie zarodniki, dzięki czemu mogą pokonywać naprawdę duże odległości. Prawdopodobnie pojawiły się w północnej Australii już tysiące lat temu. Niewiele osób szuka grzybów w Australii, więc możliwe, że po prostu zostały przeoczone.

Samo dotknięcie trującego korala ognistego może spowodować zapalenie skóry (zaczerwienienie lub obrzęk). Jeśli zostanie zjedzony, powoduje przerażający szereg objawów. Początkowo ból brzucha, wymioty, biegunka, gorączka i drętwienie ciała. Następnie przez wiele godzin lub dni rozwarstwienie skóry na twarzy, dłoniach i stopach oraz kurczenie się mózgu, które to z kolei powoduje zmianę percepcji. Do tego dochodzą trudności ruchowe i utrudnienia mowy

Trujący koral ognisty

Pamiętaj, aby zbierać grzyby, które znasz i wiesz, że są jadalne!

_________________________
*Miniaturka ma charakter poglądowy

Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić: redakcja@popularne.pl

Może Cię zainteresować

zamknij