×

Kupowanie grzybów. Koniecznie spytaj sprzedawcę o jedną rzecz!

O co zapytać przy zakupie grzybów? Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących? Mało kto wie, ale jest jedna istotna zasada, która pozwala upewnić się, że kupione grzyby leśne, które zamierzamy spożyć, są bezpieczne dla naszego zdrowia.

O co zapytać przy zakupie grzybów?

Jedni uwielbiają chodzić na grzyby, inni niekoniecznie. Zamiast tego wolą zapłacić za nie innym. Jeśli zaliczasz się do tego grona, musisz wiedzieć, że sprzedaż obwoźna grzybów, a także sprzedaż grzybów przy drogach jest w Polsce zabroniona. Ma to swoje powody! Grzyby można natomiast sprzedawać w sklepach, na targowiskach i stacjonarnych straganach, o ile został wcześniej spełniony jeden zasadniczy warunek. Otóż sprzedawcy (przedsiębiorcy) grzybów powinny zatrudniać na sezon… grzybowych ekspertów.

Atesty na grzyby

Grzybowi eksperci mają uprawnienia do wydawania atestów na grzyby. Zanim jednak wydadzą stosowny certyfikat, dokładnie oglądają każdy okaz. Na podstawie oceny stwierdzają, czy grzyb jest jadalny. Jeśli tak, dopuszcza go do sprzedaży.

Jeśli więc kupujesz grzyby na targowiskach, pamiętaj, aby przed zakupem poprosić o okazanie atestu. Prawidłowo wystawiony dokument powinien być spisany na każdy rodzaj grzyba osobno i zawierać ich oficjalne nazwy. Dobrze jest, jeśli znajdziesz tam również nazwy łacińskie. Co więcej, w dokumencie powinna być także adnotacja mówiąca, kto sprzedaje grzyby i gdzie zostały zebrane – wbrew pozorom to bardzo ważna informacja.

Niekompletny atest lub potoczne nazwy grzybów w dokumencie powinny zapalić w Twojej głowie pomarańczową lampkę!

Bardzo krótka trwałość świeżych grzybów

Każdy grzybiarz wie, że długo przechowywane grzyby mogą ulec zaparzeniu, w związku z czym wydzielające się z nich substancje są szkodliwe – mogą powodować wymioty lub biegunkę. Aby zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom, zebrane czy kupione grzyby należy szybko przetworzyć tj. ugotować lub przygotować do suszenia. Jeśli natomiast zamierzasz przyrządzić je dopiero za kilka dni, pamiętaj o tym, aby je oczyścić i odłożyć do otwartego pojemnika w lodówce.

Bardzo krótka trwałość świeżych grzybów to również istotna informacja w kontekście zakupu grzybów z atestami. Grzybowi eksperci przy oglądaniu grzybów oceniają również kondycję okazu. Na tej podstawie dopuszczają grzyby do sprzedaży przez okres 6, 12 a nawet 24 godzin.

Zwracałeś kiedykolwiek uwagą takie rzeczy?

Pani Monika natrafiła na „palce diabła” w Zakopanem. Sfotografowała niezwykły, choć śmierdzący okaz

Źródła: natemat.pl

Może Cię zainteresować