×

7 istotnych wychowawczych kwestii, których ojciec powinien nauczyć swojego syna. W samo sedno!

Do tej pory w większości przypadków związanych z rodzicielstwem pisaliśmy o mamach, delikatnie omijając kwestię ojca w rodzinie, a jest ona przecież niezmiernie ważna. Dziś skupimy się tylko na relacji ojca z synem i przypomnimy, że jego rola jest szalenie ważna w wychowaniu dziecka.

Warto podzielić się tą wiedzą z przyjaciółmi. Zarówno mama jak i tata powinni w ten sam sposób uczestniczyć w życiu dziecka.

1. Wygrana i porażka

Wytłumacz, że bardzo ważne jest nie tylko cieszyć się z wygranych, ale istotne jest także to, aby umieć ponosić porażki. Możesz tego dokonać poprzez przeróżne gry i zabawy. Dzięki temu dziecko poczuje smak zwycięstwa i zda sobie sprawę, ile wysiłku może go to kosztować. A dla ojca takie gry będą doskonałą okazją do wyjaśnienia swojemu synowi, że porażki są nieuniknione. Jeśli upadniesz, musisz wstać i kontynuować, a nie ma nic złego w tym!

2. Pokaż, jak traktować z szacunkiem kobiety

Matka może też powiedzieć chłopcu, jak traktować kobietę, ale tylko ojciec będzie w stanie to wszystko pokazać poprzez swój własny przykład. Syn powinien dowiedzieć się o tym wszystkim właśnie od niego – nie od kolegów, nie z gazet i Internetu. Możesz zabierać syna do kwiaciarni, gdy kupujesz bukiet dla jego mamy. Niech takie sytuacje nie zawstydzają go.

3. Męskie rozmowy o miłości

Ten punkt wynika z poprzedniego. Pozwól synowi nauczyć się tego, jak rozmawiać po męsku. Dla nastolatka będzie to cenny prezent, jeśli jego ojciec opowie mu o swojej pierwszej miłości i gdy zwierzy się ze swojego pierwszego razu, alarmując delikatnie, że wcale nie musi się śpieszyć. Takie rozmowy będą na długo w jego pamięci.

4. Silne emocje

Ojciec jest jedyną osobą, która może właściwie nauczyć swego syna bycia silnym i zdecydowanym. To właśnie ojciec jest właściwą osobą do tego, aby powiedzieć, że zarówno może czuć gniew jak i smutek i że nie powinien wstydzić się łez. Nie powinien także zwracać uwagi na prowokacje i zawsze musi mieć swoje zdanie.

5. Pomóż znaleźć mu drogę

Nie musisz nawet robić nic specjalnego. Po prostu rozmawiaj i dawaj znać, jak Ty byś coś zrobił i jaką Twoim zdaniem drogę być obrał. Syn liczy się z Twoim zdaniem. Możesz mieć w niektórych kwestiach inne zdanie od żony, ale generalnie rzecz biorąc powinniście być po tej samej stronie.

6. Męskie sprawy

To świat, do którego kobiety raczej nie mają wstępu, bo wolą zupełnie inne rzeczy :) Pokaż swojemu dziecku, jak rozpalić ognisko, naprawić samochód, wymienić żarówkę i… robić drobne prezenty ukochanej kobiecie. Nawet jeśli Twoje dziecko jest w 100% „miejskie”, nie ma wątpliwości, że zdolność do rozpalania ognia przyda się mu w przyszłości. Poza tym to świetna zabawa, prawda?

7. Naucz go, jak być dżentelmenem i prawdziwym facetem

O co może chodzić? Pokaż mu, jak wiązać krawat, jak się golić, prasować koszulę i jak powinno się zachowywać na randkach i w sytuacjach formalnych. I chociaż na te wszystkie pytania znajdzie odpowiedź w Internecie, najlepiej, gdy usłyszy je od kogoś, kto jest dla niego wzorem do naśladowania.

Polecane

Może Cię zainteresować