×

15 najpilniej strzeżonych tajemnic na świecie. Nie do pomyślenia jak dobrze firmy pilnują swoich sekretów

W dzisiejszym świecie wolnego przepływu informacji nadal istnieją ludzie i firmy, które posiadają cenne dane niedostępne dla wiadomości publicznej.

Choć nauka awansowała do tego stopnia, że konkurencyjna spółka z łatwością może odtworzyć produkt, niektóre firmy nadal mają własne, pilnie strzeżone sekrety. I tutaj właśnie mamy do czynienia z fenomenem sukcesu, który firmy zawdzięczają tajemnicom skrywanym przez dziesięciolecia.

1. Receptura Coca-Coli

W 1970 roku, rząd Indii poprosił koncern o złożenie wykazu składników zawartych w napoju. Coca-Cola odmówiła i anulowała współpracę do czasu, aż rząd Indii zmienił zdanie.

Obecnie tylko dwóch kierowników zna formułę popularnego napoju, która jest trzymana pod kluczem w banku w Atlancie.

2. Klasyczny przypadek tajemnicy handlowej Listerine

Jak skład płynu do płukania jamy ustnej może być tajemnicą? No cóż, to nie zastanowiło Pfizera, który przez 70 lat płacił J.J. Lawrencowi, wynalazcy formuły, za opłaty licencyjne.

Lawrence sprzedał przepis innym firmom, więc Pfizer pozwał go, jednak sąd odrzucił sprawę, tłumacząc, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, gdyż Pfizer nie miał wyłączności i Lawrence miał pełne prawo do dzielenia się recepturą z innymi firmami.

3. Składanie serwetek w stylu Habsburgów

W zasadzie to narodowy sekret Austrii.

Tylko dwóch anonimowych pracowników rządu wie, jak składać serwetki jak na powyższym zdjęciu. Nie istnieją żadne dokumenty, które by wyjaśniały jak to zrobić. Kiedy pracownik odchodzi na emeryturę, przekazuje informację swojemu następcy.

Również nikt na świecie jeszcze nie odkrył jak złożyć serwetki, by osiągnąć powyższy kształt.

4. Oprogramowanie, które pomada finansistom przewidzieć trendy na giełdzie

Takie oprogramowanie jest niezwykle cenne. Większość instytucji finansowych ma własne systemy, które wykorzystują do inwestycji, by wygenerować ogromne zyski.

Dostęp do takiego oprogramowania jest ograniczony przez ścisłe reguły. Jeden z programistów kiedyś zmienił wiersze kodu, za co został skazany na 8 lat więzienia.

5. Symbole z okładki albumu Led Zeppelin

Nikt nie wie, co oznacza pierwszy symbol na powyższym zdjęciu. Album zawierał klasyczną piosenkę Stairway To Heaven.

Nawet członkowie zespołu i producenci nie wiedzą, co oznacza symbol. Tylko Jimmy Page wie, co oznacza ten symbol, i wygląda na to, że umrze, zanim podzieli się tą informacją.

6. Rośliny genetycznie modyfikowane

Jedzenie będzie jednym z zasobów, o które będziemy walczyć w przyszłości. Koncerny zajęte są wymyślaniem nowych nasion, które są odporne na choroby, szkodniki i trudne warunki pogodowe. Większość modyfikacji również ma na celu zwiększenie produkcji.

W praktyce oznacza to, że wzory genetyczne nasion są bardzo cenne i pilnie strzeżone. Choć zdarzały się sytuacje, że rolnicy wykorzystywali nasiona bez pozwolenia, w takim przypadku cała uprawa została palona, by oczyścić ziemię z nasion i w ten sposób upewnić się, że nie dostaną się w niepowołane ręce.

7. Wyniki Oscarów są znany tylko dwóm księgowym z 48-godzinnym wyprzedzeniem

Jeszcze nigdy nie doszło do wycieku informacji na temat zwycięzców, pomimo, że system nie jest jeszcze skomputeryzowany.

Głosy są liczone przez dwóch audytorów PwC. Każdy głos jest liczony ręcznie i wyniki są notowane na papierze. Po zebraniu głosów podzielonych na pół, każdy z dyrektorów jest odprowadzany do apartamentu przez policję i tam pozostaje do czasu ogłoszenia wyników.

8. Procesor automatycznego dostrajania dźwięków

Automatyczne dostrajanie zostało utworzone dla analizy danych sejsmicznych. Jednak jego twórcy zrozumieli, że może być użyte do analizy i poprawiania cyfrowych plików dźwiękowych nagranych piosenek.

I tak pojawiło się automatyczne dostrajanie, które zmieniło przemysł muzyczny na zawsze. Prawie wszyscy wokaliści z niego korzystają, by ich utwory brzmiały bez zarzutu.

Oprogramowanie to jest również jedyne w swoim rodzaju, bez konkurencji w zasięgu wzroku.

9. Meksykański dialekt zwany Ayapaneco

Zasadniczo nie jest to tajemnica, ale tylko dwie osoby znają ten język. Przed najazdem Hiszpanów był bardzo popularny, jednak w dzisiejszych czasach wymarł.

Dwóch mężczyzn, którzy się nim posługują, odmawiają nauczenia dialektu innych. Wygląda na to, że Ayapaneco zostanie pochowany wraz z dwoma upartymi staruszkami.

10. Formuła WD-40

Popularny środek, używany jest praktycznie do wszystkiego, co ma związek z maszynami.

Wzór do popularnego rozpuszczalnika przemysłowego przechowywany jest w skarbcu przez ostatnich 50 lat. Produkt mieszany jest w trzech różnych krajach, a następnie przekazywany producentom, tak więc nikt nie dostaje kompletnej formuły.

11. Lista bestsellerów New York Times

Nikt nie wie, jak NYT tworzy listy bestsellerów. Najprostszym wyjaśnieniem jest to, że liczą liczbę kopii książek sprzedanych w różnych księgarniach, ale to nie jest prawda. Były przypadki, że książka nie sprzedawała się najlepiej, a mimo to trafiała na listę.

Lista jest dobrze strzeżoną tajemnicą, by wydawcy nie byli w stanie wykorzystać danych na własny użytek.

12. Sztuczka karciana zwana efektem Berglasa

Sztuczka jest znana tylko przez dwie osoby – pana Berglasa i jego ucznia Marca Paula. Każdy inny magik, który próbował złamać trik, nie był w stanie wykonać go poprawnie. Jeszcze nikt nie odnalazł reguły rządzącej sztuczką i póki co wygląda na to, że tak pozostanie.

13. Receptura KFC

Tylko dwóch kierowników KFC zna sekretny przepis na przyprawy stosowane do smażenia słynnego kurczaka.

Przepis jest strzeżony w zakładzie w gigantycznym skarbcu nadzorowanym przez całą dobę. Grube betonowe ściany, uzbrojeni strażnicy i unikalne kody PIN. Co więcej, skarbiec może zostać otwarty tylko w obecności obydwu kierowników.

Przyprawy do kurczaka również mieszane są w dwóch różnych miejscach.

14. Wyświetlacz plazmowy Samsunga

Cóż, przestał być tajemnicą po tym, jak został skradziony.

Technologia została opracowana jedynie przez firmę Samsung. Jednak jeden z pracowników wykradł tajne pliki w ostatnim dniu zatrudnienia i sprzedał chińskiej firmie, która spopularyzowała technologię.

15. Przepis na pierwszą mleczną czekoladę był tajemnicą przez 100 lat

Pierwsze czekolady nie były tak słodkie i popularne jak dziś. Były bardzo gorzkie i smakiem bardziej przypominały kawę.

W 1900 roku Hershey opracował pierwszą mleczną czekoladę, gdzie przeważający był słodki smak. Choć przepis na czekoladę Hershey nadal jest tajemnicą, inni producenci doszli do własnych receptur, które uczyniły ich czekolady słodkimi.

Może Cię zainteresować