×

Sztorm Ciara wkrótce wywoła spustoszenie w Europie. IMGW wydało ostrzeżenie w tej sprawie

Sztorm Ciara dotarł już do zachodnich wybrzeży Europy i wkrótce może dać o sobie znać także w Polsce. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem.

Reklama

Sztorm Ciara nad Europą

Europa zachodnia jest już przygotowana na uderzenie sztormu Ciara. W Belgii został ogłoszony pomarańczowy alert, który oznacza, że spodziewane jest wystąpienie bardzo trudnych warunków pogodowych.

Wiatr może tam osiągnąć nawet 130 kilometrów na godzinę. W związku z wietrzną pogodą zdecydowano o zamknięciu parków i cmentarzy do momentu aż warunki atmosferyczne wrócą do normy. Królewski Instytut Meteorologiczny przypomniał o konieczności przestrzegania szczególnych środków ostrożności.

Reklama

Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poszedł w ślady Belgii i także wydał ostrzeżenie. Zawiadamia, że na zachodzie kraju może wystąpić wyjątkowo silny wiatr. Dlatego, należy pamiętać o zabezpieczeniu dachów i rynien, usunięciu z parapetów i balkonów przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr.

W miarę możliwości najlepiej zostać w domu. Spacery po lesie należy odłożyć na inny termin. Warto pamiętać o tym, żeby nie zatrzymywać się samochodem pod drzewami i przemieszczać się po głównych drogach.

Jak długo to potrwa?

Obfite opady deszczu i silny wiatr wystąpią głównie dziś. Niemniej jednak niesprzyjające warunki pogodowe będą występować do wtorku. Tym samym, wybrane szkoły zostaną zamknięte w poniedziałek.

Reklama

Można spodziewać się utrudnień w kursowaniu pociągów. Ostrzeżenia dotyczące ruchu drogowego i kolejowego wydano w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. W południowo-wschodniej Anglii i północnej Szkocji w obszarach śródlądowych wystąpią podmuchy o prędkości 80-95 km na godzinę, natomiast wzdłuż brzegu wiatr może mieć prędkość ponad 125 km na godzinę lub wyższą.

Skutki sztormu będą odczuwalne także w Polsce. Niż, który będzie kształtował pogodę w Wielkiej Brytanii, da o sobie znać również w naszym kraju. Już dziś, w godzinach popołudniowych możemy spodziewać się wzrostu prędkości wiatru. Nocą, z niedzieli na poniedziałek wiatr osiągnie prędkość nawet 80 km/h. Największą siłę będzie miał w poniedziałek rano i do południa.

Reklama

Jak powiedział dr Marek Błaś z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego:

Prędkość w samym Wrocławiu może w porywach osiągać nawet do 100 km/h.

IMGW ogłosiło alerty drugiego stopnia dla następujących województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, opolskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego.

Reklama

Z kolei w poniedziałek zaczną obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia w województwach łódzkim i świętokrzyskim. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla pozostałych województw.

Fotografie: Windy (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować