×

Zwołano sztab kryzysowy u premiera. Zagrożenie po awarii oczyszczalni ścieków

Awaria kolektorów oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie doprowadziła do zanieczyszczenia Wisły. Sprawa jest na tyle poważna, że zwołano sztab kryzysowy u premiera. Udział biorą: m.in.: minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwają rozmowy o awarii kolektorów warszawskiej oczyszczalni ścieków oraz o zanieczyszczeniu Wisły i konsekwencjach tego skażenia

Sprawa jest na tyle poważna, że skażenie wody może doprowadzić do tego, że w niebezpieczeństwie będą mieszkańcy wszystkich miast przy Wiśle, które są położone na północ od Warszawy.

Przypomnijmy, że we wtorek doszło do awarii jednego z kolektorów w Warszawie, który zajmował się transportem ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni „Czajka”

Gdy zorientowano się, że doszło do awarii, nieczystości zostały skierowane do drugiego kolektora. Niestety okazało się dzień później, że on także przestał poprawnie pracować. To zmusiło zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji do podjęcia decyzji o tym, aby nieczystości skierować do Wisły. Do rzeki trafiło 3 tysiące litrów nieczystości na sekundę.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, na swoim Twitterze uspokajał mieszkańców stolicy. Zapewniał, że woda w kranach nie jest skażona:

Dziś z pomocą MPWiK (Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – przyp. red.) pobraliśmy w Płocku pierwszą próbkę wody z Wisły, aby mieć punkt odniesienia przed nadejściem fali po awarii rurociągu w Warszawie

Czekamy na kolejne informacje w tej sprawie i na to, co ustalił sztab kryzysowy u premiera

Może Cię zainteresować