×

Kolejna awaria w oczyszczalni „Czajka”. Trzaskowski powołał sztab kryzysowy

Kolejna awaria w oczyszczalni „Czajka”: od godz. 14.00 Warszawa znów zrzuca ścieki do Wisły — napisał wczoraj na Twitterze wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Minął rok od poprzedniej awarii układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do warszawskiej oczyszczalni. Jak widać, historia lubi się powtarzać.

Tak było w ubiegłym roku

Rok temu, również w sierpniu, w Warszawie doszło do awarii kolektorów przesyłających ścieki z lewobrzeżnej części miasta do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka”. MPWiK (Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji) podjęło wówczas trudną decyzję o zrzuceniu nieczystości wprost do Wisły. Do rzeki trafiało 3 tys. litrów ścieków na sekundę.

Na polecenie premiera Morawieckiego, wybudowano wtedy tymczasowy rurociąg, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni. W czasie, gdy działał rurociąg, naprawiono kolektory. Od połowy listopada wszystko zaczęło funkcjonować poprawnie, ale naprawa kosztowała miasto ponad 40 mln zł. W dodatku Wody Polskie naliczyły MPWiK ponad 10 mln zł opłaty za zrzut ścieków!

Kolejna awaria w oczyszczalni „Czajka”

Politycy PiS skrzętnie wykorzystali awarię w oczyszczalni ścieków jako argument przeciwko prezydentowi miasta Rafałowi Trzaskowskiemu. Tymczasem minął rok, a historia zatoczyła koło.

W sobotę popołudniu poprzez media społecznościowe Rafał Trzaskowski poinformował o awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków Czajka. Natomiast z oświadczenia MPWiK wynika, że i tym razem sprawa jest bardzo poważna.

W sobotę, 29 sierpnia 2020 r. doszło do poważnej awarii układu przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków 'Czajka'. Aby zapewnić bezpieczny odbiór ścieków od mieszkańców miasta, spółka uruchomiła awaryjny zrzut ścieków nieoczyszczonych do Wisły

— czytamy w oświadczeniu, które umieszczono na stronie internetowej MPWiK.

O awarii powiadomiono już służby państwowe. Ozonowane ścieki znów trafiają do Wisły.

Trzaskowski powołuje sztab kryzysowy

Po ostatniej awarii uruchomiono śledztwo, które w maju tego roku warszawska prokuratura rejonowa przekazała CBA. Tym razem, jak wynika z informacji Onetu, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk o awarię oskarżył Rafała Trzaskowskiego i zapowiedział skierowanie sprawy do prokuratury.

Tymczasem prezydent Warszawy poinformował o powołaniu sztabu kryzysowego.

Właśnie dowiedziałem się, że doszło do awarii rury przesyłowej do Czajki. Właściwe służby już zostały poinformowane. Na czas awarii uruchomiliśmy ozonowanie. Powołałem sztab kryzysowy – po posiedzeniu i pierwszych ustaleniach poinformujemy o skali problemu i dalszych działaniach.

— napisał Trzaskowski na Twitterze.

Również za pośrednictwem Twittera do sprawy odniósł się minister środowiska Michał Woś.

Jak to możliwe, że niemal dokładnie po roku od poprzedniej awarii w oczyszczalni, mamy kolejną?

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Polecane

Może Cię zainteresować