×

Dzisiaj jest Światowy Dzień Orgazmu. Obchodzimy go nie bez powodu

21 grudnia to nie tylko najkrótszy dzień w roku i początek kalendarzowej zimy. Okazuje się, że na tę datę przypada również… światowy dzień orgazmu! Dzień, który powinniśmy świętować dokładnie dzisiaj godzinie 21:44, a więc w momencie przesilenia. Inicjatorzy zachęcają więc, aby każdy obywatel świata o tej porze miał orgazm.

Dobroczynne działanie orgazmu

Brak seksu wpływa bardzo negatywnie na nasze zdrowie – zarówno to psychiczne, jak i fizyczne. Niezaspokojonej seksualnie kobiecie grozi Zespół Kehrera, nazywany też chorobą wdowią. Seksuolodzy często ostrzegają przed zdrowotnymi skutkami długotrwałego braku seksu, bowiem dobroczynne działanie orgazmu zostało poparte wieloma badaniami naukowymi. Związane to jest z hormonami, które pozytywnie wpływają na psychofizyczny stan człowieka. Mowa tutaj o endorfinie, czyli tzw. „hormonie szczęścia, oksytocynie – hormonie uspokajającym, i prolaktynie, która ma działanie uspokajające i utrzymuje się nawet do 2 tygodniu po orgazmie.

Wikipedia

Orgazm u mężczyzn a u kobiet

Jednym z pierwszych naukowców, który pisał na temat orgazmu, był Soranos z Efezu. Uważał on, że orgazm kobiety nie miał większego znaczenia. Chodziło jedynie o męską satysfakcję, która miała podczas stosunku kluczowe znaczenie. Choć jego tok rozumowania budzi dzisiaj sporo kontrowersji, nie zmienia to faktu, że mężczyznom osiągnięcie orgazmu raczej nie przysparza większych problemów w przeciwieństwie do kobiet.

Niestety, paniom zdarza się udawać orgazm tylko po to, aby zaspokoić ego partnerów… Nie ma również jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką rolę, z punktu widzenia ewolucji w przeciwieństwie do orgazmu męskiego.

Pixabay

Kilka ciekawostek

Ze względu na Światowy Dzień Orgazmu przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek odnośnie seksu i tzw. „szczytowania”, o których wiele osób nie ma pojęcia.

 • Kobiecy orgazm trwa od 10 do 20 sekund przy czym męski orgazm trwa jedyne 5-7 sekund
 • Badania wykazują, że masturbacja zakończona orgazmem wzmacnia odporność
 • Kształt kobiecych ust może mieć wpływ na orgazm. Kobiety o pełnych ustach przechodzą go intensywniej i częściej
 • Używanie prezerwatyw nie ma wpływu na jakość orgazmu
 • Różne pozycje podczas stosunku mogą wywoływać różne orgazmy
 • Podobno 1% kobiet jest w stanie osiągnąć orgazm tylko przez stymulację…sutków
 • Naukowcy twierdzą, że myślenie o seksie przyczynia się do wyeliminowania dolegliwości bólowych
 • Mężczyźni regularnie współżyjący mają aż o 30 % mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty
 • Tuż przed orgazmem wzrasta aż pięciokrotnie poziom oksytocyny, która nazywana jest także hormonem miłości. Działa ona jako neuroprzekaźnik w mózgu, powodując wzmocnienie więzi oraz budując zaufanie
 • Im dłuższa przerwa w seksie, tym panowie później mniejszą ochotę na niego mają
 • Badania mówią, że 75% kobiet przynajmniej raz w życiu udawała orgazm

Jak więc widzicie, zalet płynących orgazmu i stosunku jest więc naprawdę sporo. Miłego świętowania! :)

Może Cię zainteresować