×

Kontrowersyjna świąteczna akcja policji. Wierzący internauci czują się nią dotknięci

Nowa policyjna akcja wywołała mieszane reakcje. Funkcjonariusze opublikowali w Internecie twarze trzech ściganych przestępców. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie forma, w jakiej przedstawili poszukiwanych. Wielu wierzących poczuło się urażonych.

Policyjny komunikat

Policja od lat znana jest z prowadzenia sezonowych akcji, nawiązujących do bieżących wydarzeń i świąt. Dlatego, w związku z nadchodzącym Bożym Narodzeniem, na profilu Stołecznej Komendy Policji pojawił się komunikat o nowym przedsięwzięciu.

Jego treść brzmi:

Nikt nie powinien spędzać świąt samotnie i w ukryciu

Funkcjonariusze podzielili się w mediach społecznościowych szokującą ilustracją. Przedstawia ona choinkę, na której zawieszono jaskrawo czerwone bombki. Na każdej z bombek naklejona jest podobizna jednego z trzech poszukiwanych: Mariusza Korniłowicza vel Noah Rosenkranz, Marka Kulikowskiego i Pawła Załęskiego. Warszawska policja prosi o pomoc w ustaleniu ich miejsc pobytu.

W dalszej części postu KSP w Warszawie również można wyczuć świąteczny charakter. Ma on jednak prześmiewczy wydźwięk.

Jeżeli masz informacje na temat miejsc pobytu poszukiwanych Mariusza Korniłowicza vel Noah Rosenkranz, Marka Kulikowskiego lub Pawła Załęskiego daj nam znać! Skontaktujemy ich ze Świętym Mikołajem, a gdyby nie miał dla nich prezentów, sami zaopiekujemy się nimi na święta. (…) Nasze renifery dojadą w każde miejsce.

[wp_quiz id=”1108″]

Grad komentarzy

Internauci momentalnie zareagowali na nietypową publikację. Na stołeczną policję spadł grad upomnień i oburzenia. Społeczność wytykała policji, że powinna skupić się na swoich obowiązkach, zamiast prowadzenia zabaw w Photoshopie. Jeden z komentujących nie krył irytacji.

Umiecie w social media, żeby tylko w terenie była równie dobra jakość obsługi

Inni zwracali uwagę na fakt, że jeden z poszukiwanych, Paweł Załęski, ścigany jest za zabójstwo połączone z rozbojem i gwałtem za, które grozi minimalna kara 12 lat (par. 148 pkt 2), stąd umieszczanie go wśród świątecznych dekoracji jest nie na miejscu.

Przypomnijmy, że za obrazę uczuć religijnych również grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Czy policja wzięła pod uwagę wspomniany paragraf, tworząc bulwersującą grafikę świąteczną?

Art. 196

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter.com, Freepik.com

Może Cię zainteresować