×

Wyciągnął broń i zaczął strzelać do ludzi w tramwaju. „Kobieta błagała, aby jej nie zabijał”

Strzelanina w Holandii. Do dramatycznego zdarzenia doszło dzisiaj w Utrechcie. Napastnik otworzył ogień w tramwaju. Jedna osoba nie żyje, a kilka jest rannych. Trwa obława na uzbrojonego mężczyznę.

Strzelanina w tramwaju

Do ataku doszło około godz. 10:45 czasu lokalnego w Utrechcie przy ulicy Oktoberplein 24. Nieznany mężczyzna otworzył ogień w tramwaju i uciekł z miejsca zdarzenia.

Co najmniej kilka osób zostało rannych

W pojeździe było kilkadziesiąt osób, które zostały ewakuowane. Jeszcze nie wiadomo dokładnie, ile osób jest rannych, ale na pewno jedna nie żyje.

Relacje świadków

Według osób, które przebywały w tramwaju w momencie ataku, mężczyzna wyciągnął broń i zaczął strzelać do ludzi – „jak szalony”. Świadkowie mówią też o kobiecie, która błagała, aby napastnik jej nie zabijał, bo „nikomu nie zrobiła krzywdy i jest niewinna”. Mimo to, zamachowiec strzelił do niej kilka razy.

Trwa obława policyjna

Funkcjonariusze policji zabezpieczyli teren, gdzie doszło do aktu przestępczego, a służby ratunkowe udzielają pomocy poszkodowanym. Trwa obława na napastnika, który uciekł z tramwaju. W akcji biorą udział również antyterroryści.

Kim jest zamachowiec?

Nie jest jeszcze znana tożsamość sprawcy strzelaniny, a przynajmniej nie jest podana do wiadomości publicznej. Wiadomo jednak, że mężczyzna poruszał się czerwonym Clio. Jednak samochód został porzucony jeszcze na terenie Utrechtu.

Komenatrz premiera Holandii

Premier Mark Rutte wyraził głębokie zaniepokojenie strzelaniną i zwołał kryzysowe posiedzenie rządu. W Utrechcie podniesiono poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym do poziomu najwyższego – piątego. Alert ma obowiązywać do wtorku do godz. 18:00.

Zamknięto uniwersytet w Utrechcie

Wprowadzono też specjalne środki bezpieczeństwa w szkołach w tej holenderskiej miejscowości oraz na lotniskach i w głównych budynkach administracji publicznej w całym kraju.

Inne zamachy?

Media holenderskie donoszą o strzałach, jakie rzekomo padły po ataku w tramwaju w innej części miasta. Policja nie potwierdziła tych informacji.

Nie jest wykluczony atak terrorystyczny

Może Cię zainteresować

zamknij