×

Nowe powiaty w strefie żółtej i czerwonej. Aktualna mapa

Nieznacznie pomniejszyła się strefa żółta i czerwona. Za to znalazł się wśród nich Kraków, który wcześniej był w tzw. strefie różowej (strefa zagrożenia dodatkowymi restrykcjami). Ministerstwo Zdrowia wczoraj podało zaktualizowane listy.

Nowa strefa żółta i czerwona – gdzie?

Tak prezentują się strefy żółte i czerwone po najnowszej aktualizacji (warto zwrócić uwagę, że urzędnicy zapomnieli podać od kiedy wchodzą one w życie, co może mocno utrudnić sytuację wielu przedsiębiorcom).

W strefie czerwonej, w której zasady bezpieczeństwa są najbardziej rygorystyczne, znalazły się powiaty:

– nowotarski (woj. małopolskie)
– łowicki (woj. łódzkie)
– pajęczański (woj. łódzkie)
– wieluński (woj. łódzkie)
– lipski (woj. mazowieckie)
– Nowy Sącz (woj. małopolskie)
– kolski (woj. wielkopolskie)

W strefie żółtej, w której obostrzenia są mniejsze, są powiaty:

– tatrzański (woj. małopolskie)
– rybnicki (woj. śląskie)
– przemyski (woj. podkarpackie)
– limanowski (woj. małopolskie)
– żuromiński (woj.mazowieckie)
– kartuski (woj. pomorskie)
– konecki (woj. świętokrzyskie)
– nowosądecki (woj. małopolskie)
– kłobudzki (woj. śląskie)
– bartoszycki (woj. warmińsko-mazurskie)
– Kraków (woj. małopolskie)

Spore przetasowania

Jak widać lista ta prezentuje się w mniej więcej połowie zupełnie inaczej, niż wcześniejsza sprzed zaledwie tygodnia. Świadczy to najdobitniej o tym jak mocno niepewna jest sytuacja w większości powiatów. Przykładowo, rzuca się w oczy to, że powiat kolski, nagle znalazł się na czerwonej liście. Wcześniej nie był na żadnej z list, nawet na liście z powiatami zagrożonymi znalezieniem się wśród którejś ze stref.

Już nie różowa tylko niebieska

Łatwo też zauważyć, że nagle zniknęła strefa różowa, którą wprowadzono zaledwie tydzień temu. Zastąpiła ją strefa niebieska, która działa na dokładnie takich samych zasadach, tzn. powiaty i miasta, które na niej lądują zostały uznane przez ministerstwo za najpoważniejszych kandydatów do wejścia do strefy żółtej lub czerwonej. Zmiana z różowej na niebieską ma więc tylko i wyłącznie charakter kosmetyczny. Prawdopodobnie wynika z tego, że dla niektórych odróżnienie strefy czerwonej i różowej było problematyczne.

O tym jakie dodatkowe obostrzenia panują w żółtej i czerwonej strefie wyczerpująco informuje rząd na jednym ze swych oficjalnych serwisów.

Źródła: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij