×

Morawiecki ogłosił właśnie drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP w całej Polsce

Premier Morawiecki ogłosił właśnie drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP w całej Polsce. Decyzja ma związek z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. Dotyczy bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Zastępca szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poinformował, że będzie obowiązywał od czwartku do poniedziałku.

Premier wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP w Polsce

O wprowadzeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego alarmu BRAVO-CRP, Grzegorz Świszcz poinformował ostatnio na Twitterze:

Z uwagi na wybory parlamentarne, Premier wprowadził na terytorium RP 2. stopień alarmowy BRAVO-CRP. Dotyczy zagrożeń w cyberprzestrzeni. Oznacza to, że administracja prowadzi wzmożony monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Obowiązuje od 00:01, 10.10 do 23:59 14.10

Stopnie alarmowe CRP są związane z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Przez podwyższenie stopnia zagrożenia, premier zobowiązał administrację publiczną do przyłożenia większej uwagi do monitoringu systemów teleinformatycznych i sprawdzania dostępności usług elektronicznych. Wybory parlamentarne to zawsze newralgiczny moment dla kraju. Dlatego instytucje muszą szczegółowo sprawdzać, czy nie miało miejsca naruszenie bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Co oznacza stopień alarmowy BRAVO-CRP w Polsce?

Wybory do Sejmu i Senatu to zawsze czas wzmożonej aktywności służb bezpieczeństwa. Wraz z postępem technologi konieczne stało się także chronienie publicznych systemów teleinformatycznych. Decyzje o podwyższeniu stopni alarmowych są podejmowane w przypadku zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo nawet samego zagrożenia takim zdarzeniem. Zgodnie z polskimi przepisami władze mogą wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych, czyli ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA.

Jednak decyzja premiera nie powinna budzić naszego niepokoju. Wprowadzenie alarmu CRP drugiego stopnia to rutynowe działanie. Zwykle wcale nie oznacza, że służby bezpieczeństwa spodziewają się jakiegokolwiek ataku. Ma po prostu zagwarantować, że wybory 13 października 2019 roku przebiegną bez żadnych zakłóceń i zwiększyć czujność pracowników administracji.

Stopień alarmowy BRAVO-CRP obowiązywał w Polsce już kilka razy

Nie musimy się więc martwić. Tym bardziej że to nie pierwszy raz, kiedy władze decydują się na podwyższenie stopnia alarmu CRP. Takie same stopnie obowiązywały już przy okazji organizowania kilku międzynarodowych wydarzeń na terytorium Polski. Dla przykładu można tu podać Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku, szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach w 2018 roku, czy ostatnią konferencję dotyczącą bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

człowiek przy komputerze

Decyzję o podwyższeniu alarmu podejmuje zwykle premier Rady Ministrów, po wcześniejszej konsultacji z ministrem odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne i szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W szczególnych przypadkach zarządzenie o alarmie CPR może wydać sam minister do spraw wewnętrznych.

Może Cię zainteresować

zamknij