×

Skazany na śmierć 45-latek ma nietypową prośbę. To jego ostatnie życzenie

Skazany na śmierć domaga się rozstrzelania. Bardzo prawdopodobne, że mężczyzna zostanie pierwszym od 15 lat przestępcą, który właśnie w ten sposób poniesie śmierć. Prawnicy uważają, że ta metoda jest mniej bolesna niż śmiertelny zastrzyk.

Kara śmierci

Kara śmierci to bez wątpienia jeden z tych tematów, które u każdego człowieka wywołują skrajne emocje. Z jednej strony, mogłoby się wydawać, że w przypadku największych zwyrodnialców jest to sprawiedliwe rozwiązanie. Z drugiej jednak, sam fakt dokonania zabójstwa drugiego człowieka jest niezwykłym obciążeniem dla osób, które bezpośrednio muszą dokonać egzekucji.

Zane Floyd to mężczyzna, który niebawem może zostać pierwszą od 15 lat osobą w Nevadzie, która poniesie śmierć na skutek rozstrzelania. Skazany za morderstwo czterech klientów supermarketu w Las Vegas w 1999 roku oświadczył, że sam chce wybrać sposób, w jaki zginie. Floyd chciałby, aby wyrok wykonał pluton egzekucyjny. Jego adwokaci argumentują tę prośbę faktem, że rozstrzelanie jest mniej bolesne niż podanie śmiertelnego zastrzyku. Ich zdaniem jest to najbardziej humanitarny sposób pozbawienia życia.

Używanie plutonu egzekucyjnego w celu wykonania kary śmierci to w USA rzadkość. Ta metoda zabójstwa obowiązuje wyłącznie w trzech stanach: Mississipi, Oklahomie i Utah. Egzekucja 45-letniego Zane’a Floyda jest planowana na koniec czerwca. Jeśli do niej dojdzie, to będzie to pierwszy przypadek wykonania kary śmierci w Nevadzie od 2006 roku.

Skazany na śmierć domaga się rozstrzelania

Floyd został skazany na śmierć za zabójstwo czwórki osób oraz poważne zranienie piątej. Zbrodni dokonał w 1999 roku w supermarkecie w Las Vegas. Mężczyzna przyznał się do winy. Morderca wiele razy odwoływał się już od wyroku. W 2020 roku jego wniosek o rozpatrzenie odrzucił Sąd Najwyższy. Teraz prawnicy Floyda zapowiedzieli, że 22 czerwca poproszą Komisję Odwoławczą ds. Ułaskawień Stanu Nevada o rezygnację z wykonania wyroku.

Zaledwie przed kilkoma tygodniami członkowie izby niższej stanowego parlamentu oświadczyli, że popierają projekt ustawy o zniesieniu kary śmierci. W sytuacji, gdy ustawa zostanie przyjęta większością głosów w Senacie Nevady, wszystkie dotychczasowe wyroki skazujące zostaną cofnięte. Skazani zamiast kary śmierci, otrzymają dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.

Nevada to jeden z 27 stanów, który dopuszcza karę śmierci. Z danych amerykańskiego Centrum Informacji o Karze Śmierci wynika, że na chwilę obecną w tzw. celach śmierci przebywa 70 osób. Od 1976 roku w Nevadzie tylko raz miał miejsce przypadek skorzystania z prawa łaski.

Najczęściej spotykanymi na świecie metodami kary śmierci są: powieszenie, rozstrzelanie, porażenie prądem przy użyciu krzesła elektrycznego oraz zastrzyk z trucizny. Krajem, w którym wykonuje się najwięcej egzekucji w ciągu roku są Chiny. Na drugim miejscu plasuje się Iran, a na trzecim Arabia Saudyjska. Stany Zjednoczone zajmują dopiero 7. lokatę.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować