×

Przez całą ciążę nie robiono jej badań. Nóżki maleństwa były ze sobą całkowicie zrośnięte

Sirenomelia to bardzo rzadka wada wrodzona. Polega na częściowym lub całkowitym zrośnięciu kończyn dolnych. Właśnie z tą wadą urodziło się kilka dni temu maleństwo w szpitalu Chittaranjan Deva Sadan w Kalkucie.

Nie było żadnych badań

23-letnia Muskura Bibi urodziła kilka dni temu dziecko siłami natury. Tuż po jego przyjściu na świat okazało się, że jest obarczone właśnie sirenomelią. Kobieta w czasie ciąży nie miała wykonanych jakichkolwiek badań, nawet zwykłego USG. Dlatego nikt nie miał nawet pojęcia o chorobie maluszka.

Nie rozpoznano nawet płci

Noworodkowi nie nadano imienia, ponieważ niemożliwe było określenie jego płci. Dziecko zmarło 4 godziny po narodzeniu. Dr Sudip Saha skomentował zaistniałą sytuację w następujący sposób:

Oboje rodzice pracują, mimo to nie było ich stać na wizyty u lekarzy w czasie ciąży. Do tej sytuacji doszedł również brak prawidłowego odżywiania i problemy z krążeniem u matki. To wszystko mogło wywołać ten rodzaj nieprawidłowości. Nigdy wcześniej nie widziałem dziecka z tą wadą. Jest to pierwszy przypadek w naszym stanie i drugi w tym kraju.

Częstość występowania tej wady szacuje się na 1:100 000 urodzeń.

Może Cię zainteresować