×

Serce płodu zaczyna bić już 16 dni po zapłodnieniu. To przełomowe odkrycie może uratować wiele żyć

Do tej pory naukowcy sądzili, że pierwsze uderzenie serca możemy usłyszeć około 21 dnia ciąży, jednak najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim, wykazały, że dzieje się to wcześniej.

Profesor Paul Railey, pod którego nadzorem odbywają się badania, twierdzi, że grupa naukowców stara się zrozumieć sposób, w jaki rozwija się serce. To z kolei umożliwiłoby zapobieganie chorobom serca, które rozwijają się już w łonie matki.

„Dowiadując się, jak serce zaczyna działać i jakie mogą się pojawić problemy w jego rozwoju, jesteśmy o krok bliżej, by pojąć, jak możemy zapobiec wadom serca już w czasie ciąży.”

serce-2

Ludzkie serce zaczyna bić już 16 dni po zapłodnieniu

Naukowcy mają nadzieję zrozumieć, jak rozwija się serce płodu w łonie matki. Wraz z rozwojem płodu, być może uda się zapobiegać rozwijającym się wadom serca.

Wrodzona wada serce jest diagnozowana u co najmniej 1 noworodka na 180 urodzeń.

Eksperyment został przeprowadzony na mysim embrionie. W obrębie zarodka dodano cząsteczki wapnia, dzięki którym zespół badaczy mógł zobaczyć dokładny moment, w którym komórki serca zaczęły się obkurczać.

serce-1

Co to oznacza?

Zespół odkrył również, że inicjacja pierwszego uderzenia serca jest niezbędna do prawidłowego rozwoju we wczesnym stadium . Okryto również, że białko o nazwie NCX1 odgrywa kluczową rolę w generowaniu sygnałów wapniowych potrzebnych do rozpoczęcia akcji serca.

„Wyniki badań pokazują, że rozpoczęcie samego rytmu ma wpływ na dalszy rozwój serca. Tak podstawowe badania są niezbędne w zrozumieniu i ostatecznym zapobieganiu chorobą, które są związane z rozwojem serca.” – informuje profesor Nilesh Samani

Badania te są przełomem w dziedzinie medycyny. Mogą doprowadzić do odkryć, które odsłonią tajemnice serca przed lekarzami, a to z kolei znacznie zwiększy możliwości leczenia chorób serca jeszcze w łonie matki.

Może Cię zainteresować