×

Sanepid ukarze uczestników mszy? Był na niej obecny m.in. Jarosław Kaczyński

Sanepid ukarze uczestników mszy za nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego? W kościele obecni byli czołowi, polscy politycy, w tym prezes PiS. Prawie nikt nie zasłonił twarzy maseczką, a pomiędzy poszczególnymi osobami nie było odpowiedniego dystansu. Czy każdy z nich powinien dostać mandat?

Zagrożenie epidemiologiczne

Od kilkunastu miesięcy Polacy w obawie przed otrzymaniem dotkliwego mandatu lub grzywny sięgającej nawet 30 000 złotych, robią wszystko co w ich mocy, aby przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Choć dziś odnotowano zaledwie 3 271 zakażeń koronawirusem, w całym kraju nadal obowiązuje czerwona strefa. Oznacza to, że nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej wciąż jest aktualny. Niestety rządzący, którzy narzucili na nas konieczność noszenia maseczek, sami zapominają o tym rozporządzeniu.

W ubiegłą sobotę w Starachowicach odbyła się msza święta w intencji zmarłej Jadwigi Kaczyńskiej. Uczestniczyło w niej sporo polityków Prawa i Sprawiedliwości. Wśród zebranych był m.in. prezes PiS. Polityk wygłosił przemówienie, w którym powiedział, że obecnie zło „atakuje nasz kraj, naszą ojczyznę, nasz naród, atakuje instytucję, która jest w centrum naszej tożsamości”.

Jarosław Kaczyński wypowiedział się także na temat afery Amber Gold. Jego wystąpienie relacjonowała publiczna telewizja. Widzowie od razu zauważyli, że pomimo obowiązujących obostrzeń, wielu uczestników mszy nie miało na sobie ani maseczek ani przyłbic.

Ruch Unia Młodych zdecydował wyciągnąć konsekwencje wobec łamiących prawo polityków. W związku z tym zaapelował do sanepidu o ukaranie uczestników mszy świętej w Starachowicach. Zdaniem członków organizacji podczas nabożeństwa złamano przepisy sanitarne.

sanepid ukarze uczestników mszy
Twitter

Sanepid ukarze uczestników mszy?

Unia Młodych jest wstrząśnięta tym, że politycy, którzy na co dzień straszą Polaków konsekwencjami wynikającymi z ignorowania obostrzeń, sami nie stosują się do zaleceń. Członkowie grupy uważają, że uczestnicy mszy narazili innych obywateli na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

W oficjalnej opinii Unia Młodych zauważyła, że:

rządzący swym przykładem winny wskazywać społecznościom prawidłowe i zgodne z prawem działanie, w szczególności mając na uwadze pandemię wirusa COVID-19 i jej tragiczne skutki.

Tymczasem ich zachowanie pozwala przypuszczać, że realne zagrożenie epidemiologiczne wcale nie jest aż tak duże, jak przekonują media. W przeciwnym razie politycy bardziej dbaliby o swoje bezpieczeństwo.

Nie jest to pierwszy przypadek kiedy sanepid otrzymał wniosek dotyczący mszy z udziałem liderów Prawa i Sprawiedliwości. Zgłoszenie nastąpiło także po mszy w Toruniu, z okazji urodzin Radia Maryja. Wtedy sanepid odstąpił od przydzielenia kar uznając, że przepisy sanitarne wcale nie zostały złamane. Czy podobnie będzie tym razem?

Rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Łukasz Betański w połowie grudnia mówił:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu otrzymał odpowiedzi na prośby o wyjaśnienia dotyczących obchodów urodzin Radia Maryja w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Wynika z nich, że nie naruszono reżimu sanitarnego i obostrzeń podczas uroczystości, a organizator zapewnił odpowiednie warunki dla wszystkich uczestników.

sanepid ukarze uczestników mszy 4
Twitter
sanepid ukarze uczestników mszy 3
Twitter

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować