×

Koronawirus w Polsce 18 stycznia. Ogromny spadek liczby zakażeń i zgonów

Koronawirus w Polsce 18 stycznia. Od dłuższego czasu dzienne przyrosty zakażeń oscylują w przedziale od 6 000 do 8 000. Przedsiębiorcy uważają, że to odpowiedni moment, aby powrócić do normalności i zacząć pracować. A jak sytuacja epidemiczna w kraju przedstawia się dzisiaj?

Zmęczenie epidemią

Polacy są już wycieńczeni obostrzeniami, które obowiązują w kraju ze względu na trwającą od niemal roku epidemię koronawirusa. Izolacja domowa, nauczanie zdalne, zamknięcie galerii handlowych oraz konieczność zakrywania twarzy sprawiły, że dla wielu ludzi życie straciło dawny sens. Przedsiębiorcy odnotowują straty i nie mają jakiejkolwiek nadziei na to, że ich sytuacja się polepszy. Co gorsza, polityka rządu uporczywie zachęcająca do szczepień, powoduje narastanie niepokoju społecznego, wynikającego z ryzyka towarzyszącego przyjęciu eksperymentalnego preparatu.

W końcu doszło do długo zapowiadanej eskalacji sprzeciwu Polaków wobec niszczących krajową gospodarkę obostrzeń. Właściciele restauracji i pensjonatów zrzeszeni w akcji Góralskie Veto w wielu miastach dali wyraz swojego poparcia dla inicjatywy Sebastiana Pitonia. W Zamościu ludzie odpalili pochodnie w kształcie litery „V”, aby zasygnalizować w ten sposób swoje poparcie dla działań górali. 

Przedsiębiorcy zapraszają

Od dzisiaj w całej Polsce niezależnie od decyzji rządu, swoją pracę wznawia wiele restauracji oraz hoteli. W trakcie spotkania zorganizowanego przez Sebastiana Pitonia z Kościeliska padła deklaracja, że 18 stycznia przedsiębiorcy powrócą do pracy. Założyciel ruchu Góralskie Veto uważa, że to jedyny sposób, aby ratować polską gospodarkę przed upadkiem.

To jest dla nas ostatnia szansa, by wyjść z tych kłopotów cało. Chcę potwierdzić, że Podhale otwiera się od najbliższego poniedziałku.

W akcji na Polanie Szymoszkowej uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Byli to przede wszystkim właściciele pensjonatów, karczm oraz innych biznesów związanych z turystyką. Jedna z kobiet z Jurgowa mówiła, jak wygląda rzeczywistość właścicieli biznesów:

Jesteśmy tutaj, bo nie zgadzamy się na takie zmrożenie naszego życia. Dla nas to jedyne źródło utrzymania. Rząd zakazał nam działalności, ale żadnej pomocy nam nie oferuje. Mój pensjonat nie działa od dłuższego czasu. Nie mam żadnych dochodów, a rachunki muszę płacić. Tymczasem od początku pandemii nie dostałam ani złotówki wsparcia od państwa. Nie łapię się na tą pomoc.

Czy rząd wreszcie złagodzi obostrzenia i zacznie odmrażać polską gospodarkę? Nie wiadomo. Póki co, resort zdrowia opublikował najnowsze dane o zakażeniach koronawirusem i zgonach wśród pacjentów z Covid-19.

Koronawirus w Polsce 18 stycznia

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że mamy 3 271 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (475),
pomorskiego (468),
śląskiego (311),
małopolskiego (306),
zachodniopomorskiego (292),
wielkopolskiego (224),
kujawsko-pomorskiego (201),
dolnośląskiego (156),
opolskiego (125),
warmińsko-mazurskiego (108),
lubuskiego (99),
łódzkiego (98),
lubelskiego (86),
podkarpackiego (83),
świętokrzyskiego (73),
podlaskiego (69).

97 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W komunikacie MZ czytamy również o śmierci 52 kolejnych osób z Covid-19:

Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 41 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 1 438 914/33 407 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter, Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować