×

Rząd przywraca obostrzenia w wielu powiatach! Łukasz Szumowski o szczegółach

Rząd przywraca obostrzenia w związku ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem w niektórych powiatach. Czego dotyczą?

Rząd przywraca obostrzenia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski na dzisiejszej konferencji prasowej powiedział, że rząd przywraca obostrzenia w 19 powiatach na terenie całej Polski.

Oznacza to, że na terenie niektórych z nich noszenie maseczki będzie obowiązkowe nawet na wolnym powietrzu. Jednocześnie odwołano wszelkie imprezy masowe w tym dyskoteki czy inne imprezy.

Zmieniono także liczbę osób, które mogą uczestniczyć w weselach czy pogrzebach. W strefie czerwonej do 50, w żółtej do 100.

Podczas konferencji prasowej Łukasz Szumowski powiedział:

Po analizach okazuje się, że wzrosty zachorowań odnotowujemy w określonych powiatach. W powiatach, gdzie jest największy wzrost zakażeń, chcemy ponownie wprowadzić obostrzenia i rygory, a w powiatach, gdzie jest mniej zakażeń, rygory w mniejszym zakresie.

Wzrost zachorowań po weekendzie

Minister zdrowia podkreśla także, że resort stale monitoruje wzrost zachorowań i nie ukrywa, że po weekendzie znów możemy spodziewać się sporego wzrostu chorych:

Jednocześnie testujemy i pobieramy wymazy z ognisk. Ostatnio mieliśmy raporty ze Śląska z kopalni, mieliśmy duże zakłady pracy. W weekend i w kolejnych dniach po weekendzie należy się spodziewać liczb w zakresie 500, 600, 700 nowych zakażeń.

Szumowski poruszył także kwestie maseczek i podkreśla, że nie ma medycznych przeciwwskazań do ich nienoszenia. Od przyszłego miesiąca nie będzie już pretekstów do niezasłaniania ust i nosa.

Jak powiedział Janusz Cieszyński:

Wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą nosić maseczek.

Źródła: zdrowie.wprost.pl, businessinsider.com.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować