×

Ten gatunek ryby wycofano ze sklepu! GIS ostrzega, że może być bardzo groźna dla zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie, w którym podał do wiadomości publicznej konieczność wycofania z obrotu jednego rodzaju ryb sprzedawanych w popularnej sieci sklepów.

Niebezpieczny produkt

Chodzi o sklepy sieci MAKRO Cash and Carry Polska S.A. Produktem wycofywanym w chwili obecnej ze sprzedaży jest halibut niebieski, steki, wędzone o numerze partii 01/340, wyprodukowany przez firmę Rybhand Sp. z o.o. Sp. k., o weterynaryjnym numerze identyfikacyjnym 30061802.

Listeria

W komunikacie wyjaśniono, że decyzja została podjęta w rezultacie niepokojących wyników badań laboratoryjnych. Wykazały one przekroczenie norm dotyczących obecności bakterii Listeria monocytogenes w produkcie z tej partii.

W wydanym komunikacie poinformowano z czym związane jest zagrożenie:

Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą

Listerioza jest zagrożeniem przede wszystkim dla kobiet w ciąży, noworodków i osób z obniżoną odpornością. Najczęstszą formą zakażenia jest posocznica listeriozowa, a w następnej kolejności zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. U niektórych chorych listerioza przebiega w postaci zapalenia pnia mózgu lub ropni mózgu, możliwe jest także zapalenie wsierdzia wywołane przez L. monocytogenes.

GIS ostrzega:

W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu, należy skontaktować się z lekarzem.

<a href=Twitter">

Twitter

Stanowisko Makro

Makro poinformowało również na swojej stronie o wycofaniu produktu i poleciło, co zrobić ze skażoną rybą.

Jeżeli posiadacie Państwo produkt o takim oznakowaniu lub kupiliście Państwo ten produkt w mniejszej ilości na wagę w hali Makro w dniach 9-12.12.2019 prosimy o niespożywanie produktu, o wycofanie z dalszego obrotu oraz o kontakt z halą Makro, w której produkt został zakupiony w celu zwrotu towaru lub ewentualnego uzyskania bardziej szczegółowych informacji

<a href=Twitter">

Twitter

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter.com, Freepik.com

Może Cię zainteresować