×

Rewolucja w urlopach macierzyńskich. Mama i tata dostaną równo – po 7 miesięcy na opiekę nad dzieckiem!

Sanna Marin, premier Finlandii, wprowadziła w swoim kraju rewolucyjne rozwiązanie. Zrównała urlop na wychowanie dziecka dla kobiet i mężczyzn. Czy to dobry pomysł?

Równy urlop macierzyński dla mamy i taty?

Ludzie często zastanawiają się, jak wyglądałby świat, gdyby więcej kobiet sprawowało władzę polityczną. W Finlandii, gdzie kobiety kierują pięcioma partiami w rządzie koalicji, możemy się o tym przekonać. Jedną z pierwszych zmian wprowadzonych w kraju był równy płatny urlop dla obojga rodziców nowo narodzonego maleństwa.

Rząd Finlandii, kierowany przez 34-letnią premier Sannę Marin, ogłosił nową politykę. Zapewni ona każdemu rodzicowi prawie siedem miesięcy płatnego urlopu, łącznie na 14 miesięcy. Ciężarny rodzic może również otrzymać miesiąc zasiłku ciążowego, jeszcze przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego.

Nowe zarządzenie zmniejszy niechęć pracodawców do kobiet?

Nowa polityka ma być neutralna pod względem płci i wejdzie w życie już jesienią 2021 r. Wyeliminuje zasiłki związane z płcią, które obecnie zapewniają około czterech miesięcy płatnego urlopu dla matek i około dwóch miesięcy dla ojców.

Rodzice będą mogli przenieść 69 dni z własnego urlopu na drugiego rodzica. Samotny rodzic będzie miał dostęp do zasiłku dla obojga rodziców.

Rząd szacuje, że zwiększony urlop będzie kosztował 100 milionów euro (około 110 milionów dolarów). Reuters donosi, że poprzedni centroprawicowy rząd Finlandii chciał przyjąć reformę w urlopach rodzicielskich w 2018 r. ale uznał, że będzie on zbyt kosztowny.

Wyjątkowa premier

Finlandka jest najmłodszą z urzędujących dotychczas szefową rządu swojego kraju oraz najmłodszym premierem na świecie. O to, czy Sanna Marin da sobie radę z udźwignięciem tak wielkiej odpowiedzialności, zapytano Katarzynę Pawlikowską, ekspertka do spraw zachowań społecznych i konsumenckich kobiet:

Jest kompetentna, zdyscyplinowana i jest pewna tego, co chce osiągnąć. A to, jak będą traktowali ją mężczyźni w polityce, będzie świadczyło tylko o ich klasie i kompetencjach.

Sanna Marin jest absolwentką prawa administracyjnego i zna trzy języki obce. Miała zaledwie 27 lat, kiedy została mianowana na przewodniczącą rady miasta Tampere. Od dwóch lat pełni funkcję wiceprzewodniczącej Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SPD).

Czy zrównanie urlopu to dobry pomysł? 

Źródła: www.npr.org, www.rmf24.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij