×

Rosja przerzuca wojsko i sprzęt na Białoruś. Co knuje Władimir Putin?

Czy Władimir Putin zaatakuje Ukrainę? Odpowiedź na to pytanie zna tylko i wyłącznie on sam. Tymczasem Rosja przerzuca wojsko i sprzęt na Białoruś. Co knuje Putin? Czyżby zmienił plany? Może cel ataku jest zupełnie inny niż większość uważa?

Od tygodni na granicy z Ukrainą zbierały się rosyjskie jednostki wojskowe

Świat czeka z zapartym tchem, czy prezydent Rosji zdecyduje się wkroczyć na teren nieprzyjaciela i zaatakować. Nie robi tego jednak bezczynnie. Kolejne kraje decydują się na wycofanie z Ukrainy swoich obywateli, NATO przerzuca już wojska na wschód Europy, podczas gdy USA postanowiło umieścić w Polsce tysiące swoich żołnierzy.

Rosja przerzuca wojsko i sprzęt na Białoruś

W momencie gdy cały świat czeka na ruch Putina, rosyjskie wojska i sprzęt są przerzucane na Białoruś. Oficjalnie mówi się, że taka decyzja jest związana przede wszystkim z manewrami wojskowymi planowanymi na luty.

Jak podaje rmf24.pl, na Białoruś zostało wysłane 33 składy kolejowe z wojskiem i sprzętem. Każdy liczy po 50 wagonów. Znajdują się w nich myśliwce, czołgi, wozy bojowe i zestawy rakietowe. Dokładne dane co do ilości wojska i sprzętu nie są znane i nie muszą zostać podawane do publicznej informacji, ponieważ manewry nie podlegają pod Dokument Wiedeński OBWE i nie wymagają informowania innych państw.

Według nieoficjalnych danych, podanych 21 stycznia przez internetowe czaty białoruskich kolejarzy na Białoruś wjechały już 33 składy kolejowe, z których każdy liczy po 50 wagonów. Ma ich być znacznie więcej. Rosyjskie ministerstwo obrony informowało, że na Białoruś przerzucone zostaną ze wschodniej części kraju (Wschodni Okręg Wojskowy Rosji) nowoczesne zestawy rakietowe S-400 Triumf (dwa dywizjony), 12 myśliwców Su-35 oraz dywizjon artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S

– czytamy na rmf24.pl

Składy kolejowe docierają na takie stacje jak Połonka, Lesnaja, Kozienki czy Brześć-Południe. Media społecznościowe białoruskiego resortu obrony zalewają kolejne materiały z powitań rosyjskich żołnierzy i sprzętu. Widzimy na nich, jak Białorusini witają ich chlebem i solą, występami orkiestr dętych czy tańcami.

Rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe

Przypomnijmy, że 10 lutego na zachodzie i południu kraju rządzonego przez Aleksandra Łukaszenkę rozpoczną się rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe, o czym informował wiceminister obrony Rosji Aleksandr Fomin.

W trakcie manewrów Związkowa Stanowczość 2022, które odbędą się w dniach 10-20 lutego, Rosja i Białoruś przećwiczą odparcie agresji zewnętrznej

Do przerzucania wojsk i sprzętu odniosły się białoruskie władze, które podają, że ćwiczenia wojskowe nie są jedynym powodem przyjmowania rosyjskich wojsk. Za inne powody przerzucania wojsk podaje się ochronę obiektów wojskowych i działania sił ochrony przeciwlotniczej.

Źródła: www.rmf24.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij