×

Lubisz robić pewne rzeczy sam? Nikt nie powinien być za to zły!

Społeczeństwo nie zawsze akceptuje sytuacje, w których chcemy robić coś w pojedynkę. Dlaczego tak często zakładamy, że nie powinniśmy robić wielu rzeczy samodzielnie?

Jako istoty ludzkie jesteśmy istotami społecznymi. To normalne, że chcemy dzielić się doświadczeniami z innymi. Kontakty towarzyskie i rozmowy kształtują nasze przyjaźnie bez których ciężko byłoby przeżyć w dzisiejszym świecie.

Idea zrobienia czegoś w pojedynkę jest niekiedy bardzo dziwna dla niektórych ludzi. Oczywiście – przez normy społeczne – działania takie jak jedzenie czy oglądanie filmu są postrzegane jako czynności społeczne i powinniśmy cieszyć się nimi z innymi. Jeśli jednak ktoś wykonuje te czy inne czynności w samotności, nie musi to oznaczać, że jest samotny i brakuje mu przyjaciół.

Każdy powinien mieć czas dla siebie i tylko siebie. Pozostajemy wtedy sam na sam ze swoimi myślami. Mamy możliwość pomyśleć nad sprawami, które wymagają większej uwagi psychicznej.

To, że ludzie chcą robić niektóre rzeczy sami ma również inne uzasadnienie. Mamy skłonności do projektowania własnych tendencji bez zwracania uwagi na innych, zwłaszcza w sytuacjach dla nas negatywnych: ludzie z największą niechęcią do robienia czegoś w samotności to ci, którzy nie mogą być w samotności ze swoimi myślami.

Nie zapominajmy jednak o najważniejszym – bycie sam na sam ze swoim umysłem, to jedno z najlepszych lekarstw dla Twojej duszy.

robic-cos-samemu

 

Może Cię zainteresować