×

Raport o koronawirusie 23.05.2020. Jak zmieniła się krzywa zakażeń w Polsce?

Raport o koronawirusie 23.05.2020. Kilka minionych dni nie napawało optymizmem. Nic nie wskazuje na to, żeby pandemia miała by być w odwrocie. Wręcz przeciwnie, wczoraj zanotowano trzecią najwyższą liczbę nowych przypadków od czasu wprowadzenia stanu epidemii. Tymczasem minister zdrowia ostrzega, że najgorsze jeszcze przed nami…

Koronawirus w Polsce

Wczoraj, 22 maja odnotowano trzecią najwyższą liczbę nowych przypadków zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Liczba pozytywnych testów na obecność koronawirusa wyniosła aż 476. Dzień wcześniej odnotowano 405 nowych zakażeń, a dwa dni wcześniej 471, co stanowi piątą najwyższą liczbę od czasu wprowadzenia stanu epidemii.

Eksperci z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób są zdania, że Polska ciągle jest przed szczytem zachorowań i minister zdrowia Łukasz Szumowski podziela tę opinię. Jak wyznał w wywiadzie dla Interii:

Poniekąd to racja. Nasze działania miały na celu wypłaszczenie krzywej, by nie było szczytu, w którym choruje 10 tys. osób w szpitalach, że brakuje respiratorów.

Przy okazji przestrzegł przed drugą falą pandemii, która jego zdaniem nastąpi jesienią, ale, jak zapewnia, nie ma powodów do paniki:

Dojdą wtedy chorzy na grypę. Może dochodzić do „pomieszania”. Część z chorujących będzie miała grypę, a część COVID. I w ten sposób będzie dochodzić do wzajemnego zarażania się. Jesteśmy teraz lepiej przygotowani, dużo wiemy o tym wirusie. Wreszcie jest lek. Nawet jak będzie drugi szczyt, to mamy zarejestrowany lek, który łagodzi objawy. Są pierwsze doniesienia o szczepionce. To w ogóle inny świat w porównaniu do wiedzy, którą mieliśmy jeszcze niedawno.

Raport o koronawirusie 23.05.2020

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 219 kolejnych zakażeniach. Jak na poranny raport to sporo. Niestety popołudniowy też nie nastraja optymistycznie. Na Twitterze i Facebooku resortu zdrowia pojawiła się liczba 97.

Nowe wykryte przypadki koronawirusa dotyczą województw:
mazowieckiego (40),
dolnośląskiego (21),
śląskiego (17),
łódzkiego (12),
podlaskiego (2),
pomorskiego (2),
kujawsko-pomorskiego (1),
podkarpackiego (1),
małopolskiego (1).

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce: 20 931. Wynika to z faktu, że zdublowano przypadki w województwie łódzkim. Jak czytamy w komunikacie MZ:

Ze względu na 4 zdublowane przypadki zakażeń przez WSSE w Łodzi, odejmujemy je z wykazu.

Resort zdrowia udostępnił również dane dotyczące ofiar śmiertelnych. W sumie jest ich już 993.

Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Gdańsk, 55-K, 69-M Racibórz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Źródła: www.wp.pl, tvn24.pl, twitter.com
Fotografie: Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować