×

Szokujący wpis o Adamowiczu zamieścił raper ze Śląska. Został natychmiast aresztowany

Bestialska zbrodnia, jakiej dokonał Stefan W. na prezydencie Gdańska podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poruszyła ludzi. Polacy zbierają się na manifestacjach upamiętniających Pawła Adamowicza, opłakując go i oddając mu hołd.

Gdy jedni przeżywają żałobę, inni sieją nienawiść

Niestety, po tym niedzielnym tragicznym zdarzeniu, pojawiło się w mediach społecznościowych także wiele niemiłych, obrażających i pełnych nienawiści komentarzy. To przerażające, jak mało współczucia i empatii jest w ludziach.

Takim haniebnym przykładem jest m.in. Kamil N. znany jako raper Deder z Knurowa.

Na swoim profilu facebookowym odniósł się do śmierci prezydenta Gdańska w odrażający sposób

Deder napisał, że nikt nie powinien płakać za Pawłem Adamowiczem. Wulgarnie odnosił się również do Donalda Tuska i polityków z Platformy Obywatelskiej. W dodatku, w poście skierował słowa poparcia dla zabójcy gdańskiego samorządowca i jednocześnie wyrazy współczucia dla niego „szkoda tylko, że teraz stracisz wolność a nie powinieneś za ch***”.

Działaność Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

Wyłapywaniem takich aktów agresji i nienawiści zajmuje się m.in. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Wszystkie niezgodne z prawem treści, pracownicy ośrodka weryfikują, a następnie zgłaszają do odpowiednich prokuratur. Jak sami piszą na swoim profilu na Facebooku „HEJTERZY, IDZIEMY PO WAS! Czas zacząć się bać!”

Takiego rodzaju wpisy, które nawołują do popełnienia przestępstwa, są karalne. Po ataku na prezydenta Gdańska otrzymaliśmy ponad 2 tys. zgłoszeń dotyczących mowy nienawiści. Czeka nas ogromna praca, żeby wszystko przejrzeć i zweryfikować. Trzeba sprawdzić, czy obrzydliwe komentarze wyczerpują znamiona czynu zabronionego – wyjaśniał Konrad Dulkowski, prezes OMZRiK

Prezes OMZRiK podkreślił, że na stronie m.in. Marszu Niepodległości pojawiło się mnóstwo tak szokujących wpisów. Administratorzy strony zaczęli je nawet sami usuwać.

Nastawienie środowisk narodowych jest takie, że oficjalnie przywódcy ruchu narodowego przekazują gładkie wypowiedzi. Z drugiej strony przez lata nakręcali spiralę nienawiści. Mamy grupę, która chce pochwalić zbrodnię. W taką retorykę wpisuje się komentarz rapera ze Śląska – tłumaczył Konrad Dulkowski

Raper zatrzymany przez policję

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zgłosił policji skandaliczny wpis Kamila N. Rapera zatrzymano w jego mieszkaniu w Knurowie.

Został namierzony i zatrzymany dzięki współpracy katowickich policjantów z Wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji oraz kryminalnych z Gliwic. W mieszkaniu zabezpieczono m.in. komputer i telefon komórkowy podejrzanego – poinformowała podinsp. Aleksandra Nowara z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Prokuratura wszczęła postępowanie

Joanna Smorczewska, rzecznik prasowy prokuratury w Gliwicach, powiedziała:

Prokuratura Rejonowa Gliwice-Zachód w Gliwicach zgodnie z doniesieniami medialnymi wszczęła postępowanie z urzędu w kierunku publicznego nawoływania do przestępstwa. Waga zdarzenia jest duża. Czynności są w toku

Aktualnie śledczy przeprowadzają dalsze czynności z udziałem zatrzymanego

Może Cię zainteresować

zamknij