×

Przyjmowanie komunii w maseczce. Zakonnica podpowiada, jak bezpiecznie to zrobić

Przyjmowanie komunii w maseczce. Jak to zrobić? Decyzją rządu od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Obostrzenie dotyczy również przebywania na terenie kościoła. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak w takiej sytuacji przyjąć podczas mszy świętej komunię. Wyjaśniamy.

Księża zwolnieni z nakazu

Rząd złagodził obostrzenia w Polsce związane z pandemią koronawirusa, ale jednocześnie wprowadził nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Również osoby przebywające na terenie kościoła mają obowiązek zasłaniania części twarzy za pomocą maseczki lub części odzieży. Nawet, jeśli uczestniczą we Mszy świętej.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że zgodnie z wytycznymi nakazu, duchowni zwolnieni są z obowiązku zakrywania twarzy, ale wyłącznie w określonych przypadkach. Chodzi o sprawowanie Eucharystii, czas przyjęcia komunii świętej i celebracja nabożeństw.

Jak powiedział rzecznik:

Z obecnego zapisu wynika, że księża nie muszą zakrywać ust i nosa tylko podczas sprawowania Mszy św. lub innej posługi liturgicznej. W innych sytuacjach, np. w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, są zobowiązani mieć maseczkę ochronną lub – zgodnie z przepisami – zakryć usta i nos.

Przyjmowanie komunii w maseczce

Co w takim razie z przyjmowaniem komunii świętej? Według zaleceń Konferencji Episkopatu Polski, twarz można odsłonić w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej strony maseczki. Obecnie jednak najbardziej zalecaną formą jest przyjmowane komunii na rękę. Następnie Najświętszy Sakrament wsadzamy do buzi, uchylając na chwilę fragment maseczki, który zasłania usta.

Niestety, oba sposoby nie są idealne. W każdym z tych przypadków trzeba dotknąć maseczki, aby ją odsunąć.

W rozmowie z Fakt24, wirusolog prof. Włodzimierz Gut wypowiedział się na temat bezpiecznego przyjmowania komunii świętej. Według niego, najlepszą drogą jest otrzymanie komunii na rękę:

Komunia na rękę jest najstarszą i zdecydowanie najbezpieczniejszą formą jej przyjmowania. Także teraz, w czasach epidemii, ponieważ ksiądz jest zobowiązany zdezynfekować ręce, a komunię bierze ze specjalnego pojemnika, a nie z cudzych rąk. Oczywiście jest to kwestia maseczki na twarzy, ale to już jest sprawa umiejętności posługiwania się maseczką. Trzeba ją uchylić tak, by nie dotykać jej zewnętrznej części, najlepiej za gumki. Podawanie komunii w innej formie może być bardziej niebezpieczne.

Idealne rozwiązanie problemu

Siostry zakonne rozwiązały problem w kwestii przyjmowania komunii. Na co dzień noszą maseczki z zamkiem, który mogą odpiąć w razie konieczności.

Filmik zamieszczony w mediach społecznościowych szybko stał się hitem:

Źródła: www.fakt.pl, fakty.interia.pl, nto.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować