×

Znana jest prawdopodobna przyczyna wypadku polskiego autobusu w Chorwacji

Znana jest prawdopodobna przyczyna wypadku polskiego autobusu w Chorwacji. W tragicznym zdarzeniu zginęło 12 osób (pierwotnie mówiło się o 11 ofiarach) , a 34 zostały ranne. Wszystkie ofiary to polscy obywatele.

Tragiczny wypadek polskiego autobusu w Chorwacji

Dramatyczny w skutkach wypadek polskiego autobusu w Chorwacji miał miejsce dzisiaj, 6 sierpnia, ok. godz. 5.40 rano na 62. kilometrze autostrady A4 między Jarkiem Bisaškim a Podvorec w gminie Breznica w kierunku Zagrzebia. To tam z drogi do rowu wjechał autokar na warszawskich rejestracjach, którym podróżowała pielgrzymka z Polski. Pojazd z pielgrzymką miał wyruszyć prawdopodobnie z Grodziska Mazowieckiego, gdzie dalej zmierzali do Medziugorie. Niestety, do celu nie dojechał.

HRT

HRT

Na trasie A4 w okolicach chorwackiej miejscowości Breznicki Hum doszło do wypadku autobusu z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Ruch na odcinku Breznicki Hum – Komin w kierunku Zagrzebia jest zamknięty dla całego ruchu i odbywa się objazdem

– poinformowało ok. godz. 9.00 chorwackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Na miejscu zdarzenia zjawiły się zespołu medyczne, strażacy i policjanci.

Są ranni i ofiary śmiertelne. Lekarze walczą o życie podróżujących

Na początku informowano o 11 ofiarach śmiertelnych. Później przekazano informację, że kolejna osoba zmarła w szpitalu.

Do szpitalu KBC w Zagrzebiu przywieziono sześć ciężko rannych osób. Resuscytacja jednego z rannych rozpoczęła się jeszcze w karetce, jednak mężczyzna zmarł. Pozostali mają poważne urazy wewnętrzne i narządu ruchu, więc niektórzy już są operowani. Mamy nadzieję, że do południa wszyscy będą zoperowani

– powiedział HRT szef chirurgów w szpitalu, Anko Antabak.

Fakt podaje, że pięć osób jest na intensywnej terapii, 19 jest ciężko rannych.

Ile osób podróżowało autobusem? Różne źródła podają różne informacje.

Przyczyna tragicznego wypadku

Wiadomo, że autobus posiadał wszystkie wymagane prawnie przeglądy. Badanie techniczne było ważne do 13 grudnia, o czym poinformowało w oświadczeniu Ministerstwo Infrastruktury. Co było zatem przyczyną wypadku?

Chorwacka telewizja publiczna HRT podała nieoficjalnie, że najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku polskiego autokaru było zaśnięcie kierowcy. Lokalne media informują, że jest to jeden z najpoważniejszych wypadków drogowych w Chorwacji.

Polecenie premiera Mateusza Morawieckiego

Do Chorwacji na polecenie Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua wybierają się dzisiaj Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Wiceminister Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz oraz medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Głos w sprawie przerażającego wypadku zabrał również prezydent Andrzej Duda.

Ważna informacja

W związku z tragedią Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar mogą uzyskać informacje.

Źródła: wydarzenia.interia.pl
Fotografie: HRT (miniatura wpisu), HRT

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x