×

Przez Polskę przejdą burze i trąby powietrzne. Wydano ostrzeżenie dla 8 województw

W wielu miastach w dniu dzisiejszym pogoda nie zachwyca. Od rana leje deszcz… Czy się wypogodzi? Niewiele na to wskazuje, szczególnie jeśli chodzi o zachodnią część naszego kraju. Rano IMGW ostrzegło, że przez Polskę przejdą burze i trąby powietrzne. Mamy się czego bać?

Ostrożności nigdy za wiele

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w dniu dzisiejszym alert pierwszego stopnia, przed urwistym deszczem i burzami, które przechodzą przez nasz kraj. Ostrzeżenie to dotyczy aż 8 województw. Dodatkowo Łowcy Burz przestrzegają przed trąbami powietrznymi, które mogą powstać w wyniku panujących warunków atmosferycznych. Bądźmy ostrożni.

Przez Polskę przejdą burze i trąby powietrzne

Na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa została zamieszczona mapka Polski z informacją, które rejony dotknie załamanie pogody. Mówimy tutaj o 8 województwach zlokalizowanych głównie w centralnej i południowej części kraju. Dokładnie chodzi o województwo: kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, łódzkie, opolskie, wielkopolskie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie.

Mapa burz

Co oznacza dla nas ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Chodzi o zasygnalizowanie i przygotowanie społeczeństwa na to, że warunki atmosferyczne będą sprzyjały występowaniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Ich działanie może przyczynić się do strat materialnych oraz zagrożenia zdrowia a nawet życia.

Jak zapowiada się pogoda na resztę dzisiejszego dnia?

W wielu rejonach nie ma co liczyć na wypogodzenie. Jeśli planujecie wyjść z domu, radzimy zabrać ze sobą parasol, bo będzie wam potrzebny. Szczególnie w zachodniej, południowej i centralnej części kraju. W tych rejonach zachmurzenie będzie spore.

Jeśli chodzi o temperaturę, najcieplej będzie na wschodzie, tam w dniu dzisiejszym termometry mogą pokazać nawet 27 stopni. Na zachodzie natomiast będzie to zaledwie 16-19 stopni.

Huragan Gabrielle

Dwa dni temu pisaliśmy o huraganie Gabrielle, który nadciągnął nad Europę. Poprzedni huragan Dorian wyrządził sporo szkód… Liczymy, że pogoda w najbliższych dniach się ustabilizuje.

Może Cię zainteresować