×

22 rzeczy, które robimy jako dorośli, jeśli w dzieciństwie doświadczyliśmy przemocy emocjonalnej

Nasze dzieciństwo ma naprawdę ogromny wpływ na to, jakimi ludźmi jesteśmy w życiu dorosłym. Zwłaszcza, jeśli doświadczyliśmy w nim przemocy. Jednak czy przemoc to tylko rękoczyny? Otóż nie. Słowo również może nią być, tak jak i złośliwe działania, nie dotykające nas bezpośrednio…

Kryje się za tym tzw. przemoc emocjonalna. Praktycznie wszystkie osoby, które doświadczyły jej w swoim życiu, wykazują podobne zachowania. Te 22 pojawiają się najczęściej:

#1 Zadawanie pytań, nawet jeśli znamy na nie odpowiedź

Jeśli jako dzieci doświadczaliśmy przemocy emocjonalnej, możemy w siebie nie wierzyć. Co za tym idzie, wątpić w swoją wiedzę oraz umiejętności, nawet wtedy gdy wiemy, że mamy rację.

#2 Ciągłe przepraszanie

Ofiary przemocy często żyją w przeświadczeniu, że nie potrafią zrobić niczego dobrze. To dlatego ciągle przepraszają, nawet jeśli nie zrobiły niczego złego. Cały czas wydaje im się, że ktoś jest na nich zły i ciągle czuja się winne

#3 Przewidywanie wszystkiego

Jeśli żyliśmy w chaotycznym świecie przemocy emocjonalnej, ciężko jest nam wierzyć, że spotka nas coś dobrego. Ciągle żyjemy w strachu, że za chwile będzie źle. Nawet najmniejsza oznaka jakichkolwiek nieprawidłowości może wywołać u nas atak paniki i silny stres.

#4 Stwarzanie pozorów o byciu niewrażliwym

W dzieciństwie ludzie doświadczający przemocy emocjonalnej musieli być silni i odporni psychicznie, bo nie było innego wyjścia. Jednak tysiące emocji doświadczanych w czasie dorastania sprawiły, że stali się szczególnie wrażliwi na miłość, na własne emocje, a także na to, co czują inni.

#5 Bycie niezdecydowanym

Trudno jest podejmować decyzje, jeśli spędziło się swoje dzieciństwo na wysłuchiwaniu tego, że nie jest się wystarczająco dobrym. Wydaje Ci się, że jakikolwiek wybór podejmiesz, na pewno będzie zły.

#6 Wrażliwość na hałasy

Jeśli człowiek dorasta w ciągłej obawie, może być bardzo wrażliwy na krzyki oraz głośne dźwięki. Wywołują one w nim chęć ucieczki.

#7 Bycie zdyscyplinowanym

Ofiary przemocy emocjonalnej, w obawie przed agresorem szukającym ciągle tego, czego nie zrobiły lub co zrobiły źle, starają się być jak najlepsze we wszystkim. Są więc perfekcjonistami – wszystko mają czyste, zadbane i zorganizowane.

#8 Introwersja

Jeśli w dzieciństwie towarzyszyła nam przemoc emocjonalna, możemy unikać kontaktu z ludźmi. Próbujemy się od nich jak najbardziej zdystansować. Nasz dom jest naszą twierdza i to w nim czujemy się najpewniej.

#9 Nastawienie na potrzebę obrony

Ofiary przemocy emocjonalnej mają negatywne wyobrażenie o ludziach. Często od razu nastawione są do nich w taki sposób, jakby musiały się przed nimi bronić.

#10 Zamykanie się na innych

Często osoby, które miały trudne dzieciństwo boją się, że ktoś je zostawi, gdy tylko się zaangażują lub po prostu wykorzysta.

#11 Unikanie wzroku rozmówcy

Trudno jest patrzeć w oczy swojemu rozmówcy, jeśli do końca nie jest się pewnym swoich racji. Tacy ludzie boją się, że ktoś ich wyśmieje, obrazi lub zignoruje.

#12 Wycofywanie się z konfliktów

Zamiast stawić czoło problemom czy kłótniom, takie osoby czują się bardziej komfortowo, jeśli po prostu wycofają się z nich. Nawet jeżeli mają rację. Wolą z niej zrezygnować i nikogo nie urazić.

#13 Ciągłe krytykowanie siebie

Po takich doświadczeniach nigdy nie czujemy się wystarczająco dobrzy i cały czas się karcimy. Ciągle wymagamy od siebie czegoś więcej. Możemy też wykazywać skłonności do karania siebie, nawet i poprzez samookaleczenie. Wydaje nam się, że na to zasługujemy.

#14 Zamykanie się na innych

W obawie przed utratą i cierpieniem takie osoby często zamykają się na innych. Niesamowicie trudno jest się im przed kimś otworzyć. Nawet jeśli innym ludziom naprawdę na nich zależy.

#15 Małomówność

Ofiarom przemocy emocjonalnej często wydaje się, że nie mają zbyt wiele do zaoferowania światu i że prawdopodobnie i tak nikogo nie interesuje to, co mają co powiedzenia.

#16 Niezdolność do przyjmowania komplementów

Osoby po przejściach często nie potrafią przyjmować komplementów, bo po prostu w nie wątpią. Nie potrafią zobaczyć samych siebie jako dobrych w czymś. Mają niską samoocenę.

#17 Złość

Jeśli w dzieciństwie doświadczaliśmy przemocy emocjonalnej, może to owocować nagłymi wybuchami gniewu i złości w życiu dorosłym.

#18 Wahania nastrojów

Mieszkanie z toksyczną osobą mogło sprawiać, że równocześnie spadało na nas wiele emocji. Taki stan rzeczy bardzo często wpływa na wahania nastrojów w życiu dorosłym.

#19 Życie na „auto-pilocie”

Czasami osoby, które doświadczyły przemocy emocjonalnej, wydają się być nieobecne. Żyją jakby obok realnych wydarzeń czy rozmów. Robią tak, aby odciąć się od niektórych sytuacji.

#20 Neutralność

Ofiary przemocy emocjonalnej często unikają mówienia tego, co mogłoby się nie spodobać innym. Zawsze myślą nad tym, co zamierzają powiedzieć. Bardzo rzadko są sobą i starają się pozostać neutralnymi w każdej sytuacji. Wszystko przez obawę przed negatywnymi emocjami innych osób.

#21 Uzależnienia

Są badania, które pokazują, że ofiary przemocy emocjonalnej bardzo często, aby poradzić sobie ze swoimi problemami sięgają po używki – od narkotyków poprzez alkohol. Ale zmagają się też z innymi uzależnieniami – jedzeniem, kradzieżami itp.

#22 Porównywanie się do innych

Tacy ludzie ciągle porównują się do innych. Zawsze wydaje im się, że są gorsi, mniej inteligentni czy mniej atrakcyjni.

Może Cię zainteresować