×

Protest Extinction Rebellion w Warszawie. Czy rząd ogłosi alarm klimatyczny?

W Warszawie właśnie odbywa się protest Extinction Rebellion (EX). To jedna z najbardziej aktywnych organizacji pro-ekologicznych, znana z głośnych akcji. Protestujący domagają się od rządu ogłoszenia alarmu klimatycznego dla Polski.

Dlaczego protestują?

Jak twierdzi jeden z działaczy organizacji, Błażej Miernikiewicz:

W najbliższych latach będziemy doświadczać susz, powodzi, huraganów. Dotkną nas wysokie ceny żywności wynikające ze strat w produkcji rolnej.

Zdaniem aktywistów sytuacja w naszym kraju jest nadzwyczajna i dlatego wymaga nadzwyczajnych środków. Uważają, że jeśli nie chcemy za parę lat (a częściowo już teraz) mierzyć się z efektami katastrofy klimatycznej, to musimy radykalnie zmienić nasze podejście do przyrody. Jeśli tego nie zrobimy, świat, w jakim przyjdzie żyć następnym pokoleniom, w tym naszym dzieciom będzie miejscem zdewastowanym, targanym ciągłymi niebezpiecznymi zjawiskami klimatycznymi. Dlatego protestujący zwracają się do władz naszego kraju z apelem o radykalną zmianę polityki na pro-ekologiczną.

Protest Extinction Rebellion

Tak jak ekolodzy zapowiadali już wcześniej, w ramach dzisiejszego protestu mieli zamiar zablokować kilka skrzyżowań głównych ulic w Warszawie. W tej chwili przechodzą ulicą Świętokrzyską w samym centrum miasta. Nie wiadomo, czy jeszcze jakieś skrzyżowania chcą zablokować i czy się to im uda. Miejsce zbiórki zostało podane w ostatnich chwili.

Protestującym cały czas towarzyszy policja. Niektóre nagrania sugerują, że funkcjonariuszy jest może nawet więcej, niż manifestujących. Może to o tyle dziwić, że tego typu proekologiczne akcje mają prawie zawsze pokojowy przebieg.

Ponad polityką?

Aktywiści z Extinction Rebellion podkreślają, że są organizacją społeczną bez powiązań z jakąkolwiek partią. Jak oświadczają, są porozumieniem ludzi martwiących się o klimat i ekologię i stoją ponad polityką. Prawicowe portale zdążyły już jednak określić ich jako lewaków i wrzucić do jednego worka z ruchami LGBT, obrońcami konstytucji i całą polityczną, partyjną opozycją.

Wspólny apel

Extinction Rebellion to nie jedyna organizacja, która apeluje o ogłoszenie alarmu klimatycznego. Kilka dni temu, w ostatni czwartek zrobiły to wspólnie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej niemal wszystkie najważniejsze i największe organizacje pro-ekologiczne w naszym kraju m. in.: WWF, Greenpeace, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Akcja Demokracja, Polski Alarm Smogowy i właśnie Extinction Rebellion.

Źródła: www.polsatnews.pl, wiadomosci.wp.pl, www.eska.pl
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować