×

Rząd wprowadza program 500 minus. Tak szuka pieniędzy na wypłacanie świadczeń 500 plus?

Po wprowadzeniu świadczeń 500 plus, trzeba skądś wziąć na nie pieniądze. I rząd wymyślił nowy sposób – program 500 minus. Na czym ma polegać? Kto straci najwięcej?

500 plus na dziecko, 500 minus dla pracujących

Jak donosi portal money.pl, od przyszłego roku mają wejść zmiany w odprowadzaniu składek z umów zlecenia. Najwięcej stracą na tym Ci, którzy dorabiają sobie na drobnych zleceniach.

Z jednej strony rodziny dostaną 500 złotych, a z drugiej, jeśli któryś rodzic dorabia – odda 500 zł w podatkach. Jako, że obsługa wypłaty świadczeń też kosztuje. Po 500 zł złożą się wszyscy, którzy pracują na zlecenie. Nie tylko osoby posiadające dzieci.

program 500 minus
Pixabay

Jak jest dzisiaj?

Obecnie wariantów jest kilka: umowa o dzieło, zlecenie i umowa o pracę. Składki przy zleceniu płacimy tylko do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wszystko, co zarobimy ponadto, nie jest nimi objęte.

Jednak niedługo ma się to zmienić i cała umowa zlecenie będzie objęta składkami.

Program 500 minus: Jak będzie to wyglądać w praktyce?

Money przytoczyło przypadek pana Piotra. W tygodniu pracuje w jednej z dużych międzynarodowych korporacji. W weekendy dorabia jako fotograf na imprezach firmowych i okolicznościowych. W swojej etatowej pracy mężczyzna zarabia niespełna 4 tys. zł brutto. Drugie tyle otrzymuje z dodatkowego zajęcia.

Firmy zazwyczaj dają mi umowy zlecenia, więc taka informacja to dla mnie spory problem […] Takie 500 minus, ciekawe, czy chociaż te pieniądze ode mnie trafią do jakiegoś dziecka

Myślicie, że to dobre posunięcie? Czy większość osób nie ucieknie teraz na umowę o dzieło?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.money.pl, www.biznesinfo.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij