×

Rząd wprowadza program 500 minus. Tak szuka pieniędzy na wypłacanie świadczeń 500 plus?

Po wprowadzeniu świadczeń 500 plus, trzeba skądś wziąć na nie pieniądze. I rząd wymyślił nowy sposób – program 500 minus. Na czym ma polegać? Kto straci najwięcej?

500 plus na dziecko, 500 minus dla pracujących

Jak donosi portal money.pl, od przyszłego roku mają wejść zmiany w odprowadzaniu składek z umów zlecenia. Najwięcej stracą na tym Ci, którzy dorabiają sobie na drobnych zleceniach.

Z jednej strony rodziny dostaną 500 złotych, a z drugiej, jeśli któryś rodzic dorabia – odda 500 zł w podatkach. Jako, że obsługa wypłaty świadczeń też kosztuje. Po 500 zł złożą się wszyscy, którzy pracują na zlecenie. Nie tylko osoby posiadające dzieci.

Jak jest dzisiaj?

Obecnie wariantów jest kilka: umowa o dzieło, zlecenie i umowa o pracę. Składki przy zleceniu płacimy tylko do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wszystko, co zarobimy ponadto, nie jest nimi objęte.

Jednak niedługo ma się to zmienić i cała umowa zlecenie będzie objęta składkami.

Program 500 minus: Jak będzie to wyglądać w praktyce?

Money przytoczyło przypadek pana Piotra. W tygodniu pracuje w jednej z dużych międzynarodowych korporacji. W weekendy dorabia jako fotograf na imprezach firmowych i okolicznościowych. W swojej etatowej pracy mężczyzna zarabia niespełna 4 tys. zł brutto. Drugie tyle otrzymuje z dodatkowego zajęcia.

Firmy zazwyczaj dają mi umowy zlecenia, więc taka informacja to dla mnie spory problem […] Takie 500 minus, ciekawe, czy chociaż te pieniądze ode mnie trafią do jakiegoś dziecka

Myślicie, że to dobre posunięcie? Czy większość osób nie ucieknie teraz na umowę o dzieło?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.money.pl, www.biznesinfo.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij