×

Problemy z zębami po COVID-19. Pacjenci zmagają się z tym nawet po wyzdrowieniu!

Lista objawów i skutków zakażenia koronawiusem jest już bardzo długa i wciąż rośnie. Teraz dochodzą jeszcze problemy z zębami po COVID-19.

Problemy z zębami po COVID-19

Mgła mózgowa, nerwobóle, przewlekłe zmęczenie to skutki zakażenia koronawirusem. Jednak to nie wszystko. Ozdrowieńcy wciąż zgłaszają nowe dolegliwości, a jedną z nich są problemy zdrowotne związane z uzębieniem. Amerykańscy stomatolodzy donoszą o przypadkach osób, którym wypadają zęby, choć nigdy wcześniej nie mieli oni problemów stomatologicznych.

The New York Times szczegółowo opisał historię Farah Khemili. 43-letnia kobieta po przechorowaniu COVID-19 długo męczyła się z bólami mięśni i mgłą mózgową. Niedługo później zauważyła, że jej dziąsła stały się bardziej nadwrażliwe, a płytka nazębna zszarzała. W pewnym momencie jeden z zębów po prostu wypadł.

Naukowcy podkreślają, że do tej pory nie badano dokładnie, jak zakażenie koronawirusem wpływa na stan uzębienia. Zgodnie jednak twierdzą, że ma on na tyle wyniszczające działanie, że może powodować szkody w jamie ustnej.

Bardzo rzadko zdarza się, żeby zęby wypadały bez konkretnej przyczyny

– stwierdził dr David Okano, periodontolog z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City.

Specjalista twierdzi, że problemy stomatologiczne występują głównie u pacjentów po ciężkim przejściu koronawirusa, którzy borykają się z objawami poinfekcyjnymi, czyli tzw. „long COVID-19” („długi Covid-19”).

„Long COVID-19”

Coraz więcej ozdrowieńców zgłasza kolejne dolegliwości po ciężkim przejściu choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Dlatego specjaliści prowadzą nad tym coraz więcej badań. Do najczęstszych objawów długiego COVIDA-19 zaliczają m.in.: bóle głowy, przewlekle zmęczenie, senność, duszność, suchość w gardle i ustach.

Według dr. Williama W. Li, prezesa Angiogenesis Foundation, amerykańskiej organizacji non profit, możliwe jest, że wirus uszkadza także naczynia krwionośne utrzymujące zęby przy użyciu. To wyjaśniałoby, dlaczego osoby, które straciły zęby, nie odczuwały przy tym bólu.

Badamy niektóre z objawów, z którymi pacjenci zmagają się przez wiele tygodni po wyzdrowieniu z COVID-19, w tym również problemy stomatologiczne, jakie zgłaszają

– mówił w rozmowie z NY Times.

Specjalista podkreśla, że możliwy nowy objaw „long COVID-19” jest zaskakujący i powinien być dokładnie przebadany.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: portal.abczdrowie.pl, www.stuff.co.nz, www.telegraph.co.uk
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować