×

Prezerwatywy przeciwko koronawirusowi. Zaczynają znikać ze sklepowych półek

Prezerwatywy przeciwko koronawirusowi? Epidemia wywołuje panikę na całym świecie. Przerażeni ludzie szukają sposobów, które pomogą im uchronić się przed zakażeniem. Na interesujący pomysł wpadli Azjaci, którzy postanowili wykorzystać kondomy do obrony przed wirusem.

Prezerwatywy przeciwko koronawirusowi

Nowe zastosowanie prezerwatyw jest zdumiewające. Ludzie masowo wykupują popularny środek antykoncepcyjny, bynajmniej nie w celu ochrony przed ciążą lub chorobami wenerycznymi. Uważają, że skoro kondomy są przydatne w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa HIV, to z pewnością pomogą uporać się także z koronawirusem.

Azjaci doszli do wniosku, że guma nałożona na palec, np. kciuk zwiększa bezpieczeństwo korzystania z przycisków m.in. wewnątrz windy. Należy zauważyć, że tego typu metoda ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest dość droga, ponieważ koszt jednej prezerwatywy w Polsce to prawie 2 złote, a przecież trudno wyobrazić sobie kilkukrotne korzystanie z brudnej gumy.

Znacznie bardziej sensowne byłoby korzystanie z jednorazowych rękawiczek gumowych, które zapewniają ochronę całej dłoni, a ich cena pozwala na to, aby po każdym użyciu wyrzucić starą parę.

Co możemy zrobić?

Istnieje kilka zaleceń, których przestrzeganie może uchronić nas lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Przede wszystkim powinniśmy unikać przebywania w towarzystwie osób chorych i starać się utrzymać bezpieczną odległość wynoszącą co najmniej 1,5 metra.

Chorzy muszą zasłaniać usta w trakcie kichania i kaszlenia. Osoby korzystające ze środków transportu publicznego mogą zastanowić się nad zakupem maseczki ochronnej. Rozsądne jest także noszenie rękawiczek, ale należy pamiętać, aby bezwzględnie unikać dotykania nimi twarzy. Po dotykaniu klamek, poręczy, telefonu czy pieniędzy trzeba myć ręce ciepłą wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund. Jest to czas, który pozwala na zabicie koronawirusa.

Osoby, które obserwują u siebie niepokojące objawy w postaci wysokiej gorączki, kaszlu i trudności w oddychaniu powinny natychmiast zasięgnąć pomocy medycznej. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub kontaktu z osobą zarażoną należy skontaktować się ze służbami medycznymi poprzez infolinię NFZ (tel.: 800 190 590).

Koronawirus w Polsce

W Polsce odnotowano już 18 przypadków zakażeń koronawirusa. Choroba zaatakowała już niemal wszystkie, największe, polskie miasta. W Poznaniu wydano już rekomendację zamknięcia wszystkich szkół, przedszkoli, basenów i instytucji miejskich. Poznański magistrat tłumaczy swój krok:

Zdecydowaliśmy się na rekomendację zamknięcia poznańskich szkół i przedszkoli. To działanie profilaktyczne. Z badań wynika, że dzieci nie przechodzą choroby ciężko, ale mogą być nosicielami.

Jeżeli wejdzie w życie zalecenie urzędu miasta, to na dwa tygodnie zostaną zamknięte poznańskie szkoły, przedszkola, baseny i instytucje miejskie. Ostateczna decyzja należy do dyrektorów poszczególnych placówek.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować