×

Gigantyczny pożar w Chorzowie. Na miejscu pracuje pluton chemiczny

Pożar w Chorzowie wybuch nagle na terenie hali magazynowej i warsztatu samochodowego przy ulicy Piotra Skargi.

Pożar w Chorzowie

Wezwanie do pożaru strażacy otrzymali około godziny 7:30. Okazało się, że płomienie trawią teren hali magazynowej oraz przyległego warsztatu samochodowego. Rzecznik chorzowskiej straży pożarnej kpt. Tomasz Szymański rozmawiał z PAP przed godz. 8:00. Wówczas dowiedzieliśmy się, że w akcji bierze udział 16 zastępów i 44 ratowników. W trakcie rozmowy podkreślał, że sytuacja nie jest jeszcze opanowana.

Niestety istnieje zagrożenie dla lokalnych zabytków. W pobliżu miejsca zdarzenia znajduje się kompleks budynków kopalnianych, który zachował się częściowo i został odpowiednio zaadaptowany do potrzeb zwiedzających. Obok niego znajduje się wyjątkowa i odrestaurowana żelbetonowa wieża szybowa szybu Prezydent.

Ryzyko skażenia powietrza

Strażacy, zważywszy na miejsce pożaru wezwali na miejsce pluton chemiczny. Ci specjaliści ustalą na miejscu czy doszło do skażenia powietrza, a jeśli tak, to jaka jest skala zagrożenia.  W hali zgromadzono sporą ilością materiałów plastikowych. Ich strawienie przez ogień może doprowadzić do niebezpiecznego skażenia powietrza.

Mieszkańcy Chorzowa informowali lokalne media, że przez ciężki, gryzący dym nie da się normalnie oddychać w pobliżu miejsca zdarzenia.

To kolejny poważny pożar

W sobotę 19 czerwca o godzinie 18:00 wybuchł ogień w terenie zabudowanym wsi Nowa Biała. Budynki znajdowały się blisko siebie, do tego wiele z nich pełniło funkcje gospodarcze. To był efekt płomiennego domina. Wszystko działo się na oczach przerażonych mieszkańców, którzy nie byli w stanie nic zrobić. Z ogniem walczyło blisko 40 zastępów straży pożarnej, które przyjechały z wielu zakątków Polski.

Pogorzelisko w Bielsko Białej wygląda przerażająco. Dlatego redaktor z lokalnej gazety zapoczątkował zbiórkę dla ponad 100 osób, które straciły dom nad głową. Na ten moment zebrało sumę ponad 566 025 złotych, jednak docelowo do zebrania jest 1 000 000 złotych. Akcje można wesprzeć tutaj.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, www.rmf24.pl, https://wiadomosci.wp.pl/slask/ogromny-pozar-w-chorzowie-plonie-hala-magazynowa-i-warsztat-samochodowy-6652947468053440a , www.se.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij