×

Ponowne zamknięcie salonów fryzjerskich. Konieczne są kolejne obostrzenia?

Ponowne zamknięcie salonów fryzjerskich może nastąpić za dwa tygodnie albo wcześniej. Choć na razie rząd pozwala na funkcjonowanie branży beauty, to już niebawem może się to zmienić. Wyciekły informacje dotyczące przyszłych działań w ramach walki z epidemią.

Ponowne zamknięcie salonów fryzjerskich?

Od dziś w całej Polsce obowiązuje strefa czerwona. Rządzący wiążą wielkie nadzieje ze świeżo wprowadzonymi obostrzeniami. Wszyscy liczą na to, że przejście na edukację zdalną w liceach, szkołach wyższych oraz szkołach podstawowych od IV do VIII klasy przyczyni się do spadku ilości zakażeń COVID-19.

W walce z epidemią ma pomóc także zakaz wychodzenia w ciągu dnia seniorów. Spore nadzieje pokłada się też w zamknięciu restauracji i barów. Podczas nocnych obrad, rządzący rozważali możliwość wprowadzenia nowych obostrzeń. Jak podaje portal money.pl po raz kolejny pojawił się pomysł zamknięcia salonów fryzjerskich, gabinetów kosmetycznych oraz wszelkich usług branży beauty.

Wicepremierzy zgłosili sprzeciw wobec tej propozycji i dlatego rozwiązanie nie było omawiane bardziej szczegółowo. Niewykluczone jednak, że w sytuacji, gdy wprowadzenie strefy czerwonej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, pomysł powróci. Najbliższe dwa tygodnie będą kluczowe dla określenia, czy nowe obostrzenia są skuteczne.

Póki co, epidemia nie odpuszcza. Tylko dziś odnotowano w Polsce 13 628 nowych przypadków oraz 179 zgonów.

Reżim sanitarny

W związku z obowiązującą w całym kraju strefą czerwoną, wszystkie salony kosmetyczne oraz fryzjerskie będą musiały działać zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. W rozporządzeniu Rady Ministrów możemy przeczytać:

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu działają w reżimie sanitarnym. W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Co więcej, stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości równej co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.

Obostrzenia zmieniają także sposób funkcjonowania sanatoriów. Oznacza to, że wkrótce nastąpi zawieszenie ich działalności, z wyjątkiem przypadków, w których zaprzestanie rehabilitacji może prowadzić do poważnego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować