×

10 polskich imion, które są bardzo popularne za granicą. Usłyszysz je w wielu krajach

Jakiś czas temu pisaliśmy o polskich imionach, które sprawiają obcokrajowcom szczególny problem, a na samą myśl o ich wypowiedzeniu dosłownie plączą się im języki. Taka kolej rzeczy sprowadza się do tego, że polscy rodzice coraz częściej nadają swoim dzieciom zagraniczne imiona. A jak to działa w drugą stronę? Czy inne kraje decydują się na imiona królujące w polskich rankingach? Okazuje się, że tak!

Przypadek?

Oczywiście, że nie. Dzieje się tak m.in. w krajach, gdzie żyła niegdyś lub wciąż rozwija się Polonia. Dla przykładu, jeśli ktoś wyjechał do innego kraju i już nigdy nie wrócił do Polski, a po latach doczekał się przyjścia na świat swojego syna czy wnuczka, zdarza się, że rodzice nadają dziecku polskie imię właśnie po ojcu, dziadku czy nawet pradziadku, który urodził się w naszym kraju.

Nie oznacza to jednak, że na taki krok decydują się tylko i wyłącznie rodzice polskiego pochodzenia. Nasze imiona coraz częściej zaczynają doceniać także obcokrajowcy.

GoodFreePhotos

Kraje, w których możemy spotkać imiona królujące w polskich rankingach

USA

W USA Polonia od lat jest bardzo liczna. Taka kolej rzeczy rzutuje na imiona, które nadawane są kolejnym pokoleniom. I tak oto ogromną popularnością cieszą się tutaj takie imiona, jak Edward czy Stefan, które nie tylko brzmią bardzo tradycyjnie, ale przede wszystkim są łatwe do wymówienia dla Amerykanów. Istnieje jednak niewielka różnica w pisownie – zamiast Stefan Amerykanie piszą Stephan.

Włochy, Francja, Hiszpania

W tych krajach na szczególne uznanie zasłużyło sobie męskie imię Franciszek. Jakby tego było mało, wiele osób stawia w tym przypadku na typowo polskie brzmienie i nie decyduje się na bardziej lokalny zapis imienia. A co z imionami żeńskimi? Choć nie ma ich zbyt wiele, dominuje tutaj Agnieszka.

Wikipedia

Ukraina, Rosja

Tutaj najlepiej sprawdzają się imiona uniwersalne, które funkcjonują w wielu krajach tej części Europy. Diana, Sonia, Anastazja czy Igor to tylko kilka z imion, które możemy usłyszeć nie tylko w Polsce, ale również na Ukrainie czy w Rosji. W rzeczywistości jest ich jednak znacznie więcej.

Szwecja, Norwegia i Dania

To kraje, w których szczególne uznanie zdobyły sobie polskie imiona damskie. Powód jest prosty: nie brzmią tam zbyt obco. I tak oto w wymienionych krajach możemy się spotkać z takimi imionami, jak Marta czy Anna-Maria.

Czy coś pominęliśmy? Jeśli tak koniecznie podzielcie się z nami polskimi imionami, z którymi spotkaliście się również w innych częściach świata.

Może Cię zainteresować

zamknij