×

Polska youtuberka mieszka we Francji. Pokazała, ile wydała na tygodniowe zakupy

Polska youtuberka mieszka we Francji, nieopodal Paryża. Julia Mendes, znana wcześniej jako Julia Kobus, opowiada w sieci o blaskach i cieniach życia na obczyźnie. Z Polski wyjechała, gdy miała 19 lat.

Reklama

Polska youtuberka mieszka we Francji

Niedawno GUS opublikował dane, z których wynika, że inflacja w Polsce we wrześniu wyniosła 17,2 proc. A jak jest we Francji?

Kraj również zmaga się z rosnącą inflacją. Sytuacja jest jednak znacznie lepsza niż w Polsce i wielu innych europejskich krajach. Według EU Eurostat, w sierpniu inflacja we Francji osiągnęła 6,6 proc. 

Reklama

Inflacja oczywiście robi swoje, mimo, że ta inflacja we Francji jest jedną z niższych i naprawdę mamy bardzo dużo tarcz obronnych. (…) Na przykład paliwo jest o 20 centów tańsze, dlatego, że to jest „wzięte na państwo”. Francja pod tym względem ma tę inflację jeszcze (…) nie powiem, że „ogarniętą”, bo nic nie jest teraz ogarnięte, ale mimo wszystko uważam, że jest bardzo dużo rzeczy chroniących trochę ludzi, pomagających im.

— mówi youtuberka Julia Mendes, która od lat mieszka pod Paryżem.

Tygodniowe zakupy dla czteroosobowej rodziny

Julia mieszka wraz z mężem i dwójką dzieci. O codziennym życiu we Francji opowiada obserwatorom, których zgromadziła już ponad 270 tys. Tym razem youtuberka poruszyła temat inflacji i cen, które obowiązują obecnie we francuskich sklepach.

Julia wybrała się na tygodniowe zakupy. Zrobiła je z myślą o czteroosobowej rodzinie. W koszyku youtuberki znalazły się m.in.: warzywa i owoce, ale też mięso, masło (dwie kostki), pieczywo, ryba, serek kanapkowy, śmietana, szynka czy jogurty greckie. Za zakupy Julia zapłaciła 119 euro.

Reklama

Jeśli chodzi o takie zakupy (…) zapłaciłam za to wszystko dokładnie 119 euro. Nie wiem czy to jest dużo, nie wiem czy to jest mało, na pewno to jest o wiele więcej niż zapłaciłabym za to dwa, trzy miesiące temu

– słyszmy podczas nagrania.

Przy obecnym kursie 119 euro to ok. 574 zł. Minimalne wynagrodzenie we Francji (SMIC, fran. Salaire Minimum Interprofessionnel de Croissance), od sierpnia 2022 r. wynosi 1.678,95 euro miesięcznie (11,07 € na godzinę) brutto.

Reklama
Fotografie: Instagram.com (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować