×

Zdjęcia w kolorze z wyzwolenia z obozu w Dachau. Choć byli wolni, nie do końca umieli się cieszyć

Wojna jawi się jako najgorszy koszmar, jaki człowiek może wyrządzić drugiemu człowiekowi. To zło, które odbiera życie, nadzieję, zdrowie i najbliższych. Bezpowrotnie wszystko zamienia w pył.

Ludzie w obozach koncentracyjnych byli na skraju wyczerpania. Zdezorientowani, wyczerpani i bezbronni… Wierzyli, że uda im się ocalić i wyjść cało z takiego piekła. Jednak ich twarze często przedstawiały zupełnie coś innego. Te kolorowe fotografie pokazują, że ofiary nazistowskich obozów koncentracyjnych nie umiały się w pełni cieszyć, gdy alianci przybyli, aby ich ocalić.

Piekło na ziemi

Obóz założono w marcu 1933 roku, zaledwie dwa miesiące po tym, jak Hitler został kanclerzem. Dachau został zbudowany, aby pomieścić więźniów politycznych, a do końca roku zamknięto w nim około 4 800 głównie komunistów, socjaldemokratów i funkcjonariuszy związkowych. W miarę upływu lat liczba więźniów rosła i zaczęli trafiać tam wszyscy ci, którzy nie wpasowali się w 'ideę’ Hitlera: świadkowie Jehowy, Cyganie, homoseksualiści, przestępcy, Żydzi i Polacy.

Miejsce, które było 'domem’ dla ponad 200 000 ludzi z całej Europy

Pokolorowane zdjęcia

Na stronie Vintage Everyday opublikowano zdjęcia z Dachau. Na początku ludzie mieli wątpliwości, skąd pochodzą fotografie. Badacze jednak po wnikliwej analizie doszli do wniosku, że są to zdjęcia z Dachau.

Zdjęcia wykonane w czasie wyzwolenia

Swobodnie spacerujący, patrzący w sam obiektyw – to ludzie, którym udało się przeżyć. Podczas gdy Dachau nie był obozem zagłady, takim jak Auschwitz, Treblinka czy Sobibor – więźniowie nadal byli zmuszani do życia w najbardziej przerażających warunkach i codziennie patrzyli śmierci w oczy.

Nie mogę słuchać, gdy ktoś mówi, że w Dachau nie było tak źle. Prawda jest taka, że jak tylko strażnik zobaczyłyby coś, co mu nie pasuje, to bez mrugnięcia okiem by zabił. Więźniowie musieli o tym pamiętać

Organizacja, struktura i praktyka opracowane w Dachau w latach 1933-1934 stały się modelem nazistowskiego systemu obozów koncentracyjnych w miarę jego rozbudowy. System identyfikatorów trójkątnych został wykorzystany do identyfikacji więźniów. Więźniowie polityczni nosili czerwony trójkąt, przestępcy byli zieloni, homoseksualiści różowi, a Świadkowie Jehowy purpurowi. Żydowscy więźniowie zostali zmuszeni do noszenia dodatkowej żółtej Gwiazdy Dawida pod swoim trójkątem klasyfikacyjnym. W czasie wojny obozy koncentracyjne coraz częściej stawały się miejscami, w których władze SS mogły zabijać ludzi, którzy ich zdaniem byli wrogami Niemiec.

Dachau przeżyli: Tadeusz Borowski, Stanisław Grzesiuk, Gustaw Morcinek. Niestety w ostatnich latach zmarli: ojciec Marian Żelazek, arcybiskup Kazimierz Majdański, kardynał Adam Kozłowiecki i kardynał Ignacy Jeż.

Dramatyczne liczby

Szacuje się, że życie w obozach straciło miliony osób: Żydzi, Polacy, Rosjanie, Cyganie i inni.

Zbrodni tej nikt nie jest w stanie wytłumaczyć w racjonalny sposób. To tragedia, którą wyrządził człowiek człowiekowi…

Wojna nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem

Może Cię zainteresować