×

Brat pani Marii został zamordowany ponad pół wieku temu. Mogła go pożegnać dopiero teraz

W Warszawie odbył się pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych. Pochowane zostały 22. ofiary reżimu komunistycznego, których szczątki znaleziono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pani Maria Mirecka-Loryś ps. „Marta” i jej brat byli członkami Armii Krajowej. Niestety Adam Mirecki został zamordowany przez komunistów. Pani Maria czekała ponad pół wieku, by wreszcie móc pożegnać brata ze wszystkimi należnymi mu honorami.

Pogrzeb żołnierzy niezłomnych zamordowanych w latach 50.

Szczątki żołnierzy niezłomnych znaleziono i wydobyto w ramach poszukiwań IPN na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Badacze ustalili, że ofiary zostały zamordowane przez UB w więzieniu na Mokotowie. Osoby służące w Armii Krajowej, zamordowane w latach 50, w końcu pożegnano we właściwy sposób.

Na początku niedzielnej uroczystości odbyła się Eucharystia. Następnie trumny ze szczątkami 22 osób przewieziono na teren wojskowych na Powązkach. Tam złożono je w Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz i instytucji państwowych oraz organizacji patriotycznych. Jednak najważniejszymi osobami obecnymi na pogrzebie Żołnierzy Wyklętych byli członkowie ich rodzin. Długo czekali na ten dzień.

Pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych był szczególnie ważny dla pani Marii

Szczególnie wzruszająca jest historia Marii Mireckiej-Loryś ps. „Marta”. Weteranka ma 103 lata i sama należy do grona Żołnierzy Niezłomnych. Walczyła ramię w ramię ze swoim bratem. Niestety Adam Mirecki ps. „Adaś”, oddał swoje życie za Polskę. W 1952 roku zamordowali go komuniści.

Pani Maria czekała ponad 50 lat na dzień, w którym będzie mogła pożegnać swojego brata. Teraz ta chwila została uwieczniona na nagraniu, które mówi więcej niż tysiąc słów. Oglądając film z pożegnania „Adasia”, ciężko nie uronić łzy. Nagranie opublikował fanpage „Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich”. Do postu dołączono wzruszający opis:

Pani Maria Mirecka-Loryś ps. „Marta” (103 lata), Żołnierz Niezłomny, czekała na ten dzień ponad pół wieku.

Wczoraj pożegnała swojego brata Adama Mireckiego, zamordowanego przez komunistów w 1952 roku.

Mieli być zapomniani, ale zwyciężyła pamięć…

Wielka chwila dla Polski! ??
W dniu wczorajszym odbył się pogrzeb 22 Bohaterów odnalezionych na Łączce przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

#NieZapomnijONas

Materiał nagrany przez Marcina Czaplińskiego / PL1918.

Rodziny zamordowanych otrzymywały od Generała Roberta Głąba biało-czerwone flagi Polski, które przykrywały trumny Ich krewnych

Nie zapominajmy o tych, którzy oddali życie za naszą ojczyznę

Polecane

Może Cię zainteresować