×

Nadchodzi zmiana pogody. Wracają upały oraz burze

Pogoda na najbliższy tydzień nie zapowiada się przyjemnie. Znów da nam popalić. Wracają upały oraz burze. Koniecznie sprawdźcie, kiedy się ich spodziewać.

Jak będzie dzisiaj (25.07)?

Jak podaje WP Pogoda, przed nami zmiana pogody. Z zachodu do Polski ma wkroczyć wilgotne powietrze niosące ze sobą niż, który przesuwa się nad Morzem Północnym. Pierwsze oznaki pojawią się już dzisiaj (25.07).

Będziemy mieli zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i będą się niemal w całym kraju pojawiać przelotne opady deszczu oraz miejscami wystąpią burze. Będzie to głównie w zachodniej połowie kraju i mogą mieć one dość gwałtowny przebieg.

– powiedział w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Jakub Gawron.

Miejscami wystąpią opady deszczu do 20l/mkw. z porywami wiatru do l/mkw. Synoptyk ostrzega także przed burzami, które mogą przełożyć się na wartości temperatur. Maksymalna temperatura będzie się wahać od 24 stopni w obszarach podgórskich do 31 stopni Celsjusza w niektórych miejscach w centrum lub na zachodzie kraju. Jednakże na przeważającym obszarze kraju termometry pokażą ok. 27-28 stopni Celsjusza.

Pogoda na najbliższy tydzień

IMGW wydało ostrzega przed upałami. Szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy Mazowsza i woj. świętokrzyskiego, gdzie alert obowiązuje do poniedziałku. Natomiast na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu – do wtorku.

W weekend i na samym początku tygodnia czeka nas wzrost temperatury do ok. 25-30 st. C, lokalnie do 31-32 st. C. W tych dniach należy zachować szczególną ostrożność, gdyż w wilgotnym powietrzy zaczną się wypiętrzać się chmury burzowe. Te zaś w najróżniejszych regionach mogą przynosić ulewy do 20-30 l/mkw., gradobicia i porywy wiatru do 70-80 km/h.

Najgorsze ma zacząć się od wtorku. W godzinach popołudniowych na obszarze całej Polski możemy spodziewać się przelotnych opadów i burz. Zwłaszcza na wschodzie i południu kraju mogą być one gwałtowane. Będą im towarzyszyć opady deszczu do 20-30 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70-80 km/h.

W tym tygodniu bardzo silne burze nieść mogą ulewy powodujące podtopienia i powodzie błyskawiczne, a także sporych rozmiarów grad i silny wiatr. Możliwe będą nawet trąby powietrzne.

Warto jednak pamiętać, że długoterminowe prognozy pogody mają mniejszą sprawdzalność, niż te krótkoterminowe.

Źródła: pogoda.wprost.pl, wiadomosci.wp.pl, www.imgw.pl
Fotografie: Pxfuel

Może Cię zainteresować