×

IMGW znowu ostrzega! Dziś w części kraju będą zawieje, zamiecie śnieżne i porywisty wiatr

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejny komunikat przestrzegający przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Już wiadomo, w których województwach sytuacja jest najbardziej niepokojąca.

Pogoda na 11 lutego 2020

Alarm IMGW dotyczy przede wszystkim zachodniej i południowej Polski, gdzie wiatr będzie wiał z największą prędkością. Jednak na terenie całego kraju spodziewane są silne wiatry, które w porywach mogą sięgać 90 km/h.

W województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim oraz w południowo-zachodniej części kujawsko-pomorskiego ogłoszono alert pierwszego stopnia.

Także w północnych powiatach województwa pomorskiego (powiat pucki, wejherowski, lęborski, słupski) warunki pogodowe będą niekorzystne. Przez cały dzień utrzymywać się będzie spore zachmurzenie. Tylko lokalnie mogą wystąpić przejaśnienia.

Na północy kraju i w terenach górskich spadnie śnieg. W pozostałej części kraju spodziewane są przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 do 6 stopni. Najzimniej będzie na Suwalszczyźnie i w górach, gdzie termometry wskażą pomiędzy 0, a 2 stopniami Celsjusza.

Przeważać będzie silny, porywisty wiatr o kierunku zachodnim. W większości kraju jego prędkość wyniesie do 80 km/h. Wzdłuż wybrzeża, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej może sięgać 90 km/h, a w wysokich partiach górskich nawet 160 km/h.

Zagrożenie pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane jest wystąpienie warunków pogodowych, które będą sprzyjać występowaniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

W takich warunkach prowadzenie jakiejkolwiek działalności wiąże się z narażeniem na niebezpieczeństwo. Dzisiejsza pogoda może powodować zakłócenia ruchu drogowego oraz przyczynić się do zmiany harmonogramu imprez plenerowych. Należy zachować ostrożność i śledzić komunikaty pogodowe.

Zagrożenie pierwszego stopnia jest najniższym alertem w trzystopniowej skali IMGW. Pogoda, której obecnie doświadczamy w Polsce jest wynikiem szalejącego nad Europą sztormu Ciara

pogoda na 11 lutego 2
Twitter
Fotografie: Newbur (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować