×

Zamiast 500 plus nawet 1500 plus! Ale nie wszystkie rodziny mogłyby skorzystać

Podwyżka 500 plus ma przekonać wyborców, zszokowanych zmianą ustawy aborcyjnej. Posłowie proponują, by świadczenie rodzinne zostało podniesione trzykrotnie.

Orzeczenie TK

Od poniedziałku rodzice będą mogli składać przez internet wnioski o 500 plus na kolejny okres rozliczeniowy. Tymczasem posłowie forsują pomysł szybkiej podwyżki świadczenia, nawet do 1500 złotych na każde dziecko. Jednak ta podwyżka nie objęłaby wszystkich rodzin.

W środę 27 stycznia Trybunał Konstytucyjny, zdominowany przez sędziów nominowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, opublikował uzasadnienie orzeczenia z 22 października, uznającego aborcję z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu za niezgodną z konstytucją. W uzasadnieniu sędziowie TK powołali się na zawartą, ich zdaniem, w polskiej konstytucji, gwarancję ochrony życia od poczęcia.

Mimo opinii zarówno konstytucjonalistów, jak i twórców polskiej konstytucji, taki zapis się w niej nie znajduje, a wątpliwości budzi także skład sędziowski złożony z tak zwanych sędziów dublerów oraz Krystyny Pawłowicze, która najpierw jako posłanka podpisała się pod wnioskiem do TK, a następnie, jako sędzia zajęła się rozpatrywaniem własnego wniosku, wyrok zaczął w Polsce obowiązywać.

Podwyżka 500 plus?

Aborcje z powodów embriopatologicznych zostały w Polsce wstrzymane dosłownie z dnia na dzień. Kobiety, mające już skierowanie i oczekujące na legalną terminację, zostały skazane na urodzenie umierającego dziecka

Tę traumę politycy Prawa i Sprawiedliwości przeliczyli na pieniądze. Za urodzenie umierającego dziecka chcą płacić 20 tysięcy złotych. Jest to rozwinięcie propozycji zawartej w ustawie „za życiem”, która oferowała 4 tysiące złotych za cierpienie rodziny i dziecka, ale wtedy jeszcze rodzenie umierających w męczarniach dzieci było dobrowolne.

Od środy stało się przymusem, wiec i świadczenie ma ulec podwyższeniu. Ponadto posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Planowania Rodziny postulują, by zasiłek 500+ podnieść do 1500 zł miesięcznie na dziecko. Jak tłumaczą w oficjalnym stanowisku:

W kontekście wyroku Trybunału należy zwiększyć zaangażowanie państwa w zakresie wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Proponujemy rozważenie podwyższenia wysokości świadczenia „Rodzina 500+” na rzecz dzieci niepełnosprawnych do kwoty 1500 zł lub alternatywnie zwiększyć wysokość zasiłku pielęgnacyjnego do wysokości 2000 zł.

Posłowie proponują także, by rodzice, którzy zrezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, mieli ten czas zaliczony do emerytury. Propozycje, pozostające na razie w sferze planów, muszą zostać opracowane w formie projektu ustawy
i zyskać akceptację rządu, Sejmu i Senatu.

Źródła: www.fakt.pl, www.fakt.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij